Ķīmijas un farmācijas uzņēmēji: Latvijā arvien vairāk aktualizējas "cīņa par talantiem"

Latvijā visiem uzņēmumiem līdz ar paaudžu maiņu un sabiedrības vērtību transformāciju arvien vairāk aktualizējas "cīņa par talantiem". Tā sacīja Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas izpilddirektore Raina Dūrēja.

Viņa uzskata, ka, izvēloties studēt ķīmiju, jaunietim paveras ļoti plašs darba iespēju klāsts, turklāt darba tirgū būtiski pieaug konkurence pēc talantiem. "Ķīmijas un farmācijas nozare strauji attīstās, un tuvākajos gados tai būs nepieciešams vismaz 1000 jaunu profesionāļu. Izglītības politikas veidotājiem der atcerēties, ka mācību priekšmetu pasniegšanas formu daudzveidība, it īpaši tik sarežģītā priekšmetā kā ķīmija, var veicināt jauniešu interesi par konkrēto priekšmetu," skaidroja R.Dūrēja.

Viņa norādīja, ka pēdējos gados gan no dažādu nozaru darba devēju, gan arī amatpersonu puses bieži izskan viedoklis, ka Latvijā pārāk maz jauniešu apgūst eksaktās zinātnes.

R.Dūrēja norādīja, ka veidi, kā ieinteresēt skolēnus dabaszinātnēs, ir daudzi un dažādi. Pieeja "Es jūs iemācīšu mīlēt Raini!" nestrādāšot. "Uzskatu, ka liela loma mācību procesa diversifikācijā un transformācijā atbilstoši mūsdienu jaunatnes diskursā valdošajai izpratnei par interesanto ir mācību programmai. Tāpēc ir svarīgs Izglītības un zinātnes ministrijas atbalsts esošās mācību programmas uzlabojumiem. Iespējams, ļoti pozitīvs grūdiens nākotnē varētu būt pāreja uz fenomeniem/tēmām balstīto zināšanu apguvi, taču diemžēl tas, visticamāk, nav tuvāko gadu jautājums," atzina R.Dūrēja.

Pēc viņas paustā, lai šo problēmu risinātu, tiek plaši diskutēts arī par dažādiem iespējamajiem risinājumiem, piemēram, darba tirgus vajadzību diktētu izglītības programmu lomas palielināšanu, ciešāku izglītības procesa sasaisti ar darba devējiem un citus risinājumus, informē aģentūra LETA. "Nesen arī Latvijas Universitāte (LU) paziņoja par budžeta vietu pārdali par labu eksaktajām un dabaszinātnēm. Šobrīd LU vidusskolu absolvējušiem studētgribētājiem piedāvā jau 70 budžeta vietas Ķīmijas fakultātē. Jaunos ķīmiķus ar 75 budžeta vietām gaida arī Rīgas Tehniskā universitāte. Mācību iestādes studētgribētājiem kopumā piedāvā 285 budžeta vietas ar ķīmiju saistītās programmās," piebilda asociācijas izpilddirektore.

Vienlaikus viņa norādīja, ka Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžā vidusskolas absolventi var iestāties bez ķīmijas centralizētā eksāmena sertifikāta, iegūstot 1.līmeņa augstāko izglītību pārtikas, vides vai biotehnoloģiju programmās. Arī šeit tiek piedāvātas 75 budžeta vietas, piebilda Dūrēja.

 

Lasīts 1579 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 13 jūlijs 2017 22:55
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Ķīmijas un farmācijas uzņēmēji: Latvijā arvien vairāk aktualizējas "cīņa par talantiem"