Ceturtdiena, 27 decembris 2012 21:01

2012. gada sasniegumi Latvijas zinātnē

LZA, kā nozīmīgākos Latvijas zinātnes sasniegumus teorētiskajā zinātnē nosaukusi jaunas metodes izstrādāšanu kvantu algoritmu izveidei un jauna kvantu interferences pielietojuma izstrādāšanu nanoelektronikā, ko īstenojuši LU pētnieki - Andris Ambainis, Vjačeslavs Kaščejevs, Aleksandrs Belovs, Jānis Timošenko, kā arī uz oglekļa-ūdeņraža (C-H) saišu aktivēšanu balstītas jaunas organisko savienojumu sintēzes metodoloģijas izstrādi, ko var izmantot jaunu ārstniecības vielu sintēzē. Šo metodoloģiju uizstrādājuši Dmitrijs Lubriks, Igors Sokolovs, Edgars Sūna.

 

Doktora Mihaila Hazana pētījums par emigrācijas tendencēm un virzītājspēkiem Latvijā un Igaunijā laika posmā no 2000 – 2010.gadam nosaukts kā viens no nozīmīgākajiem 2012.gada Latvijas zinātnes sasniegumiem, informēja Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) pārstāve Ilga Tālberga.

 

Doktora Mihaila Hazana pētījums par emigrācijas tendencēm un virzītājspēkiem Latvijā un Igaunijā laika posmā no 2000 - 2010.gadam nosaukts kā viens no nozīmīgākajiem 2012.gada Latvijas zinātnes sasniegumiem, informēja Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) pārstāve Ilga Tālberga.

LZA, apkopojot universitāšu, zinātnisko institūtu un centru priekšlikumus, kā nozīmīgākos Latvijas zinātnes sasniegumus teorētiskajā zinātnē nosaukusi jaunas metodes izstrādāšanu kvantu algoritmu izveidei un jauna kvantu interferences pielietojuma izstrādāšanu nanoelektronikā, ko īstenojuši LU pētnieki - Andris Ambainis, Vjačeslavs Kaščejevs, Aleksandrs Belovs, Jānis Timošenko, kā arī uz oglekļa-ūdeņraža (C-H) saišu aktivēšanu balstītas jaunas organisko savienojumu sintēzes metodoloģijas izstrādi, ko var izmantot jaunu ārstniecības vielu sintēzē. Šo metodoloģiju uizstrādājuši Dmitrijs Lubriks, Igors Sokolovs, Edgars Sūna.

Tāpat LZA par būtisku teorētiskajās zinātnēs nosaukusi Rūsiņa Mārtiņa Freivalda darbu "Ultrametriski galīgi automāti un Tjūringa mašīnas", ar ko viņš "ievedis datorikā ultrametrisku algoritmu jēdzienu, kas būtiski paplašina datorzinātnes iespējas", kā arī to, ka vispusīgi izpētīta Latvijas mūzikas dzīve okupācijā (1940 - 1945), līdz šim vismazāk apzinātajā un visvairāk ideoloģizētajā laikā. Šī pētījuma vadošais autors un redaktors ir Arnolds Klotiņš. Tāpat starp būtiskiem sasniegumiem šajā jomā nosaukts uz unikāliem, pirmreizējiem materiāliem pamatots pētījums par Latvijas vissenāko apdzīvotību paleolītā - 10 500 - 9 200.gadu tūkstotī pirms Kristus. Šī pētījuma autore ir Ilga Zagorska.

Kā nozīmīgi praktiskajos pielietojumos minēti jaunas katalītiskas glicerīnskābes un pienskābes iegūšanas metodes, oksidējot glicerīnu ar gaisu vai molekulāro skābekli. Jauna aktīvāku un selektīvāku katalizatoru sintēzes metode, jaunas vēža specifiskas autoantivielas agrīnai kuņģa vēža diagnostikai un slimības gaitas prognozēšanai atklāšana, kā arī atklājums, ka halkogenīdu pārklājumus nanotehnoloģijai un nanoelektronikai ir iespējams kristalizēt ar elektronu kūļa palīdzību izmantošanai elektronu litogrāfijā.

LZA kā nozīmīgu sasniegumu minējusi to, ka selekcionēta krūmcidonijas šķirne Rasa - augļu ieguvei. Tās ražība, ziemcietība, bezērkšķu forma, lielie, viegli vācamie augļi un augstvērtīgais bioķīmiskais sastāvs, kā arī izstrādātās augļu pārstrādes metodes dod jaunas iespējas lauku saimniecību attīstībai.

Sasniegumu prezentācija plānota janvāra vidū LZA svinīgajā sēdē.

Lasīts 1541 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 27 decembris 2012 21:08
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi 2012. gada sasniegumi Latvijas zinātnē