Sestdiena, 15 februāris 2014 11:54

LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs kļuvis par projekta «Scientix» nacionālo kontaktpunktu

Sākot ar 2013. gada oktobri Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītība centrs ir kļuvis par Eiropas Savienības 7. ietvarprogrammas «Zinātne sabiedrībā» (Science in Society, SiS) finansēta projekta Scientix 2 nacionālo kontaktpunktu Eiropā.

 

Scientix 2 ir  kopiena dabaszinātņu izglītībai Eiropā (The community for science education in Europe), kuras mērķis ir Eiropas Savienības ietvaros dalīties un izplatīt labās prakses piemērus dabaszinātņu izglītībā. Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītība centrs projektā iesaistījies, lai ar šiem labajiem piemēriem iepazīstinātus skolotājus Latvijā un rosinātu papildināt savu darbu klasē ar sev saistošākajiem projekta piedāvātajiem mācību resursiem.

Scientix 2 interneta vietne scientix.eu izveidota kā bagātīga un  nepārtraukti augoša krātuve, kas apvieno Eiropas dabaszinātņu izglītības projektos veidotus mācību materiālus un pētījumu ziņojumus. Vietnē izvietotie mācību materiāli, metodiskās idejas un aktuālākie projekti atvērti ne tikai skolotājiem, bet arī pētniekiem, izglītības politikas veidotājiem, vecākiem – ikvienam, kurš ieinteresēts dabaszinātņu, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas izglītībā. Šeit atrodama informācija gan par tādiem Latvijā jau labi pazīstamiem projektiem kā PROFILES, Fibonacci Project, ES izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta programmas Erasmsus+ apakšprogrammu eTwinning, gan arī daudzām citām, pie mums ne tik populārām iniciatīvām, piemēram, Creative Little Scientists, inGenious, Pathway. Visus šos projektus, tai skaitā, pašu Scientix 2 apvieno Eiropas valstu izglītības ministriju sadarbības tīkls (European Schoolnet), kura mērķi ir uzlabot izglītības kvalitāti Eiropā, popularizēt Eiropas pieeju izglītībā un IKT lietojumu klasēs.  

Vietnē izvietotie mācību materiāli ir paredzēti skolēniem, sākot no 4 līdz pat 21 gadam. Izmantojot meklēšanas sistēmu, iespējams atrast resursus atbilstoši savām interesēm. Tajā atrodamas gan metodiski ieteikumi, gan simulācijas un lomu spēles, eksperimenti, aplikācijas, grāmatas, prezentācijas un cita veida mācību materiāli. Piemēram, pētnieciskais darbs „Kā mājās izaudzēt austersēnes?”, grāmata „Globālās izmaiņas: no pētījuma līdz mācību klasei”metodiski ieteikumi, kā integrēt simulācijas, kas ļauj skolēniem saskatīt, ka trijstūra leņķu summa vienmēr ir 180 grādi utml.

Lai gan interneta vietne scientix.eu nav pieejama latviešu valodā (lietojama angļu, vācu, spāņu, itāļu, franču, poļu valodās), lielu daļu tās materiālu ir iespējams pieprasīt tulkošanai teju ikvienā no Eiropas valodām. Proti, ja skolotājs uzgājis sev saistošu materiālu, kuru gribētu izmantot mācību stundā, vietne piedāvā iespēju pasūtīt konkrēto materiālu tulkošanai uz latviešu valodu. Lai izmantotu šo pakalpojumu, skolotājam jāreģistrējas vietnē un jāpiesaista vēl divi domubiedri (materiāls tiks iztulkots brīdī, kad tā tulkojumu elektroniski būs pieprasījuši trīs lietotāji).

Scientix 2 devīze ir „Meklēt, atrast un iesaistīties!”. Šis ir arī Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra aicinājums skolotājiem. Centra komanda ir droša, ka ikviens dabaszinātņu un matemātikas skolotājs vietnē scientix.eu atradīs vērtīgus materiālus un ierosmi mācību procesa pilnveidošanai un skolēnu intereses veicināšanai par eksaktajiem mācību priekšmetiem.

Jautājumu gadījumā interesenti aicināti sazināties ar Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centru vai projekta vēstniecēm Latvijā.Kontaktinformācija:
•    Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , 67033740 (Santa Margeviča)
•    Scientix 2  vēstniece Biruta Pjalkovska: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
•    Scientix 2  vēstnieces vietniece Ilze Šmate: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.


Prezentācija "Kas ir projekts Scientix un kā tajā līdzdarboties?" (pdf)

Prezentācija "Par Scientix vietnē pieejamiem mācību materiāliem" (pdf)


Prezentācija "Par Scientix vietnē piedāvātajām profesionālās pilnveides iespējām"(pdf)

Projekta vēstnieces vietnieces Ilzes Šmates raksts par projektu 

 

 

Avots: http://www.dzm.lu.lv/pedagogiem/projekts_scientix 

Lasīts 1305 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs kļuvis par projekta «Scientix» nacionālo kontaktpunktu