STEAM licejā stiprinās iedzīvotāju eksaktās zināšanas

Ņemot vērā zemo jauniešu interesi par dabas un inženierzinātnēm, kā arī nepietiekamo izglītības līmeni jauno studentu vidū, ir radusies ideja izveidot jaunu eksakto zinātņu izglītības iestādi – STEAM Liceju.

Tas būs kā starpposms starp vidusskolu un augstskolu, vienlaikus gan palīdzot topošajiem studentiem gūt padziļinātas zināšanas interesējošajās zinātnēs, gan profesionāļiem celt kvalifikāciju jau zināmās jomās. STEAM Liceja projekta ideja un stratēģiskais redzējums tapis LMT sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU). Plānots, ka STEAM Liceja darbības sagatavošanā un nodrošināšanā varētu tikt iesaistītas Valsts Prezidenta kanceleja, Izglītības ministrija un Ekonomikas  ministrija. 

“Pieprasījums pēc speciālistiem ar tehnisku vai eksaktu izglītību arvien turpina pieaugt, taču jauniešu interese par dabas un inženierzinātnēm samazinās. 2020.gadā centralizētos eksāmenus fizikā kārtoja 5% vidusskolēnu un ķīmijā – vien 3%. Novērojama arī tendence, ka pat jaunieši, kuri vēlētos studēt šajās jomās, no skolas sola augstskolā nonāk nepietiekami sagatavoti.

Ņemot vērā eksporta un inovāciju attīstību, stratēģiski izvērtējot situāciju izglītībā un darba tirgū ilgtermiņā, ir skaidrs, ka Latvijas izglītībai ir nepieciešams spēcīgs atbalsts no malas. STEAM Licejs būs izglītības iestāde, kas aizpildīs zināšanu robus vidusskolēniem, lai viņi būtu pilnībā sagatavoti eksakto zinātņu studijām, kā arī ļaus pārkvalificēties speciālistiem, kuri vēlas atjaunināt savas zināšanas saskaņā ar jaunākajām tehnoloģiju inovācijām,” stāsta viens no STEAM Liceja idejas autoriem, LMT prezidents, ekonomikas doktors Juris Binde. 

Ja eksakto zinātņu komunikācijā jau labi pazīstama abreviatūra STEM, tad Liceja gadījumā tai tiek pievienots burts “A” – “Arts” (mākslas) kā norāde uz radošumu un uz lietotāju orientētu dizainu. Plānots, ka STEAM Liceja A daļas mācību programma būs kā atbalsts 10. – 12. klašu skolēniem, lai uzlabotu zināšanas matemātikā, ķīmijā un fizikā, savukārt B daļas programma būs pielāgota mūžizglītības un profesionālās pārkvalifikācijas nepieciešamībām, veidojot kursus pēc nozaru pieprasījuma. 

STEAM Liceja projekta realizēšanā sadarbosies vairākas institūcijas. Kā projekta galvenie virzītāji būs LDDK un RTU, ar satura izstrādi plāno iesaistīties  arī LMT un citi uzņēmumi,  gala eksaminēšanas pārbaudījumi tiks saskaņoti ar Valsts izglītības satura centru. Paredzēts, ka mācību programmas tiks izstrādātas 2022.gadā, savukārt darbu STEAM Licejs varētu sākt 2023.gadā

Lasīts 594 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi STEAM licejā stiprinās iedzīvotāju eksaktās zināšanas