Par 53. Starptautisko ķīmijas olimpiādi

Jau otro gadu attālinātā formātā norisinājās 53. Starptautiskā Ķīmijas olimpiāde (IChO). Olimpiādi no 25. jūlija līdz 2. augustam organizēja Japāna, un uzdevumu autori šogad bija parūpējušies par ārkārtīgi izaicinošiem uzdevumiem.

Dalībniekiem 5 stundu ilgā teorētiskā eksāmena laikā nācās risināt uzdevumus par ūdeņradi kā nākotnes enerģijas avotu, molekulārajām kapsulām, eksotiskiem silīcija savienojumiem un citām modernām ķīmijas nozarēm. Latvijas komanda veiksmīgi tika galā ar uzdevumiem, izcīnot 4 medaļas.

Džonatans Miks Melgalvis (RTU Inženierzinātņu vidusskola, 12. klase) un Daniils Kargins (Rīgas 10. vidusskola, 10. klase) izcīnīja sudraba medaļas, savukārt Vladislavs Tiščenko (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, 12. klase) un Edvards Jānis Treijs (RTU Inženierzinātņu vidusskola, 12. klase) izcīnīja bronzas medaļas. Latvijas komandu olimpiādē vadīja un uzdevumus tulkoja Latvijas Organiskās Sintēzes institūta laborants, LU Ķīmijas fakultātes maģistrs Nauris Narvaišs un Tartu Universitātes doktorants Ritums Cepītis.

Šogad olimpiādē piedalījās 312 skolēni no 79 valstīm, un par absolūto uzvarētāju kļuva Shu Yang no Ķīnas, Zhangyi Huang un Xinyu Cai no Ķīnas noslēdzot goda pjedestālu. Latvija Starptautiskajā Ķīmijas olimpiādē tiek pārstāvēta no 1991. gada un līdz šim izlases dalībnieki izcīnījuši 3 zelta, 17 sudraba, 54 bronzas medaļas un 7 atzinības.

Izsakām pateicību visiem, kuri palīdzējuši sagatavoties olimpiādei un atbalstījuši olimpiādes dalībniekus gan pirms, gan olimpiādes laikā. Nākošajā gadā olimpiāde norisināsies Ķīnā un cerēsim, ka Latvijas komandai būs iespējas savas spējas apliecināt nevis tikai teorētiskajā, bet arī eksperimentālajā daļā.

Olimpiādes rezultāti:

https://www.icho2021.org/.../sites/2/2021/08/9_all_final.pdf

Olimpiādes uzdevumi latviešu valodā:

https://docdro.id/0L0MqAo

Lasīts 501 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 03 augusts 2021 18:19
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Par 53. Starptautisko ķīmijas olimpiādi