Dažādu datu iekļaušana vienotā sistēmā sniegs uzticamu priekšstatu par izglītības kvalitāti

Ceturtdien, 2020. gada 27. augustā, prezentēts pētījuma rezultātā izstrādātais izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas apraksts un rīku jeb datu analīzes modeļu prototipi. Tādējādi veikts pirmais nozīmīgais solis funkcionējošas izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveidē.

Šobrīd izstrādāti rīku prototipi skolu tīkla efektivitātes analīzei, absolventu monitoringam, analīzei par skolotāja profesijas attīstību, analīzei par atbalstu mācību turpināšanai un vispārējam pārskatam par izglītību. Paredzams, ka šie un turpmāk veidotie datu analīzes modeļi sniegs būtisku informāciju ne vien izglītības politikas plānotājiem valsts līmenī, bet arī pašvaldībām, skolām, vecākiem, skolēniem un pētniekiem. Piemēram, skolēniem un vecākiem precīzāka informācija sniegs iespēju pieņemt izsvērtākus lēmumus par izglītības iestādes un programmas izvēli. Savukārt izglītības iestādēm tā būs iespēja vērtēt veiktos ieguldījumus un attīstības perspektīvas.

Latvijā jau pašlaik pastāv vairāki izglītības kvalitātes monitoringa procesi, to skaitā valsts pārbaudes darbu rezultātu uzskaites sistēma, izglītības iestāžu akreditācija, starptautisko salīdzinošo izglītības pētījumu īstenošana, izglītības statistikas datu uzskaite Valsts izglītības informācijas sistēmā. Tomēr vienota sistēma sniegs iespēju analizēt dažādu procesu rezultātu kopsakarības, novērtēt to ietekmi, veidot pierādījumos balstītu izglītības politiku un īstenot nepieciešamās atbalsta programmas, kā arī kopumā nodrošinās datos pamatotu lēmumu pieņemšanu un rīcību visos izglītības līmeņos.

Monitoringa sistēmas ietvaros izglītības kvalitāte tiek aplūkota plašākā kontekstā, pievēršoties tādām kvalitāti raksturojošām kategorijām kā kvalitatīvas mācības, iekļaujoša vide, laba pārvaldība un atbilstība mērķiem. Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas apraksta un prototipu izstrādi Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumā veicis konsultāciju uzņēmums “Civitta Latvija” kopā ar “Civitta Lietuva”, Tventes Universitāti un “Izglītības sistēmas”, kas Latvijā īsteno projektu “E-klase”.

Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide un īstenošana notiek Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.6.2/17/I/001 “Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide un īstenošana” ietvaros. Izglītības un zinātnes ministrija projektu īsteno sadarbībā ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu un Valsts izglītības satura centru.

Papildu informācija: Aivis Majors, Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta projekta komunikācijas koordinators, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Pasākuma prezentācija. 

Video no pasākuma.

 

Informācija par projektu

Finansējuma saņēmējs: Izglītības un zinātnes ministrija
Īstenošanas laiks: 01.04.2018. – 31.12.2022.
Projekta kopējais finansējums: 4 126 123 EUR
ES fondu līdzfinansējums: 3 507 204,50 EUR
Nacionālais publiskais finansējums: 618 918,50 EUR

Projekta eksperts

Ļaisana Šakirova
Tālr: 60001603
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Projekta mērķis

Izveidot izglītības kvalitātes monitoringa sistēmu izglītības kvalitātes attīstībai, kas balstās uz statistikās informācijas, salīdzinošo izglītības pētījumu rezultātu, valsts līmeņa izglītojamo sasniegumu un citu izglītības iestāžu darba rezultātus raksturojošo rādītāju mērīšanu un analīzi, centralizēto eksāmenu rezultātu analīzi un akreditācijas, licencēšanas, kā arī pedagogu darbības kvalitātes novērtēšanas informācijas izmantošanu un analīzi, ievērojot vidēja termiņa un ilgtermiņa sasniedzamos nozares stratēģiskos mērķus un rezultātus.

Galvenās darbības

  • Izglītības kvalitātes novērtēšanas monitoringa sistēmas apraksta un tajā ietilpstošo izglītības kvalitātes monitoringa rīku aprakstu izstrāde, aprobācija un ieviešana.
  • Nacionāla līmeņa pētījumu programmas izveide un īstenošana izglītībā.
  • Mērķa sadarbības, stratēģiskās komunikācijas un mācību pasākumi par izglītības kvalitātes novērtēšanas monitoringu un tā izmantošana izglītības politikas veidošanā un īstenošana projekta tiešajai un netiešajai mērķa grupai.

Plānotie rezultāti

Izveidota viena, visaptveroša izglītības kvalitātes monitoringa sistēma un nodrošināta tā ieviešana.
Īstenoti 8 nacionālā mēroga izglītības kvalitāti raksturojoši pētījumi.

Sadarbības partneri

  • Izglītības kvalitātes valsts dienests;
  • Valsts izglītības satura centrs;
  • Valsts izglītības attīstības aģentūra;
  • Akadēmiskās informācijas centrs

 

Lasīts 244 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 03 septembris 2020 17:53
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Dažādu datu iekļaušana vienotā sistēmā sniegs uzticamu priekšstatu par izglītības kvalitāti