RTU dāvinājumā saņem Mendeļejeva tabulu kolekciju

Tieši Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir pirmā izglītības iestāde, kurā nodibināta ķīmijas fakultāte un kur ir iespējams augstākajā līmenī apgūt ķīmiju, te strādājis arī Nobela prēmijas laureāts Vilhelms Ostvalds, 21. martā atklājot Mendeļejeva tabulu izstādi «Ķīmisko elementu periodiskā tabula — no Mendeļejeva līdz šodienai (1869-2019)» uzsvēra tabulu kolekcionārs, Iecavas vidusskolas ķīmijas skolotājs Mihails Gorskis.

Mainās fakultātes sienas, bet cilvēku gars paliek, pamatojot savu izvēli ilgus gadus krāto kolekciju dāvināt tieši RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei (MLĶF), teica M. Gorskis, kurš arī pats ir bijis šīs fakultātes students, tostarp studējis pie  izcilās zinātnieces Emīlijas Gudrinieces, kuras vārdā nosaukto balvu šī gada sākumā viņam piešķīra Latvijas Zinātņu akadēmija. MLĶF studē un studējuši daudzi M. Gorska sagatavotie skolēni, divi no viņiem savu bijušo skolotāju bija ieradušies arī apsveikt. 

MLĶF dekāns profesors Māris Turks pauda gandarījumu, ka MLĶF ir saņēmusi šo vērtīgo dāvinājumu, piebilstot, ka Mendeļejeva veidotā periodisko elementu tabula tāpat kā vairāki citi fundamentāli zinātnes atklājumi un fakti laika gaitā ir kļuvuši par mākslas objektiem. 

Skolotājs RTU dāvina kolekciju, lai plašāka auditorija varētu apskatīties, cik daudzveidīgi iespējams attēlot Mendeļejeva tabulu. Kolekcijā ķīmisko elementu periodiskā tabula atainota gan tradicionālā veidā — uz papīra, gan arī uz krūzēm, datorpeles paliktņiem, apģērba, piemēram, uz kaklasaitēm un pat uz kedām.  

M. Gorskis tabulas sācis kolekcionēt pavisam nejauši. 1979. gadā viņš, apmeklējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ķīmijas skolotāju semināru, saņēmis saviesīgā pasākuma – draudzības vakara – ielūgumu, uz kura bija uzdrukāta Mendeļejeva tabula. Ielūgums kļuvis par pirmo kolekcijas eksponātu. Vēlāk aizrautīgais skolotājs eksponātus gan pats vedis no malu malām – Īrijas, Lielbritānijas, Portugāles, Spānijas, Itālijas, Holandes, Beļģijas, Dānijas, Krievijas un citām valstīm, gan arī viņam tabulas dāvinājuši kolēģi. 

Izstādes iekārtošanu finansiāli ir atbalstījuši ilggadējie MLĶF sadarbības partneri – Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶĪFA), kā arī ķīmijas un farmācijas uzņēmumi «Grindeks», «Olainfarm», «Fanex», «Sakret», «Tenachem», «EcoBaltija», «Bapeks», «AGA», «Elme Messer». 

Galerija

Sižets no LNT ziņām

LNT 900 cekundes (no 1:25)

LTV.LV Kultūras ziņas

1-й Балтийский канал

 

Lasīts 1001 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 24 marts 2019 10:48
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi RTU dāvinājumā saņem Mendeļejeva tabulu kolekciju