Atklās Mendeļejeva tabulu izstādi «Ķīmisko elementu periodiskā tabula — no Mendeļejeva līdz šodienai (1869-2019)»

Atzīmējot 150. gadadienu kopš izcilais krievu ķīmiķis Dmitrijs Mendeļejevs ķīmiskos elementus sastrukturēja vienotā sistēmā, ceturtdien, 21. martā, plkst. 11.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē (MLĶF), Paula Valdena ielā 3/7 atklās Mendeļejeva tabulu izstādi «Ķīmisko elementu periodiskā tabula — no Mendeļejeva līdz šodienai (1869-2019)». 

Mendeļejeva tabulu kolekciju RTU ir saņēmusi dāvinājumā no Iecavas vidusskolas ķīmijas skolotāja Mihaila Gorska. Skolotājs RTU dāvina kolekciju, lai plašāka auditorija varētu apskatīties, cik daudzveidīgi iespējams attēlot Mendeļejeva tabulu. Kolekcijā ķīmisko elementu periodiskā tabula atainota gan tradicionālā veidā — uz papīra, gan arī uz krūzēm, datorpeles paliktņiem, apģērba, piemēram, uz kaklasaitēm un pat uz kedām.  

M. Gorskis tabulas sācis kolekcionēt pavisam nejauši. 1979. gadā viņš, apmeklējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ķīmijas skolotāju semināru, saņēmis saviesīgā pasākuma – draudzības vakara – ielūgumu, uz kura bija uzdrukāta Mendeļejeva tabula. Ielūgums kļuvis par pirmo kolekcijas eksponātu. Vēlāk aizrautīgais skolotājs eksponātus gan pats vedis no malu malām – Īrijas, Lielbritānijas, Portugāles, Spānijas, Itālijas, Holandes, Beļģijas, Dānijas, Krievijas un citām valstīm, gan arī viņam tabulas dāvinājuši kolēģi. 

M. Gorskis sadarbībā ar Daugavpils Universitātes profesoru Sergeju Osipovu, izmantojot «CorelDRAW» programmu, izveidojis savu Mendeļejeva tabulu, kuras izmērus iespējams pielāgot dažādām telpām. Šo tabulu, mācoties ķīmiju, izmanto gan M. Gorska skolēni Iecavā, gan daudzās citās Latvijas skolās. 

«Skolā strādāju jau 47 gadus, un nav Latvijā tādu ķīmijas un farmācijas uzņēmumu, kuros nestrādātu mani bijušie skolēni,» saka M. Gorskis. Arī RTU MLĶF jau gadiem ar skolotāju ir izveidojusies veiksmīga sadarbība, jo viņa skolēni katru gadu iestājas RTU un studē ķīmiju. M. Gorska ieguldījums jauno ķīmiķu sagatavošanā ir novērtēts ar zinātnieces Emīlijas Gudrinieces vārdbalvu, ko šā gada janvārī skolotājam pasniedza Latvijas Zinātņu akadēmija. 

Izstādes iekārtošanu finansiāli ir atbalstījuši ilggadējie MLĶF sadarbības partneri – Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶĪFA), kā arī ķīmijas un farmācijas uzņēmumi «Grindeks», «Olainfarm», «Fanex», «Sakret», «Tenachem», «EcoBaltija», «Bapeks», «AGA», «Elme Messer». 

Lasīts 1405 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 16 marts 2019 09:07
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Atklās Mendeļejeva tabulu izstādi «Ķīmisko elementu periodiskā tabula — no Mendeļejeva līdz šodienai (1869-2019)»