Svētdiena, 18 novembris 2012 18:25

2012. gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par šūnu receptoru pētījumiem

Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta amerikāņu zinātniekiem Robertam Lefkovicam un Braienam Kobilkam par šūnu receptoru darbības izpēti.

Kaut arī apbalvojums piešķirts ķīmijas jomā, pētnieku atklājumi vislielāko labumu ir nesuši medicīnas jomā, norādīja Nobela komiteja.

Lefkovics un Kobilka pētījuši šūnu G-proteīnu saistīto receptoru struktūru un darbību. Ar šiem receptoriem saistās vairums neirontransmiteru, kā acetilholīns, glutamāts, dopamīns, noradrenalīns, adrenalīns, histamīns, neiropeptīdi utt. Pateicoties G-proteīnu saistīto receptoru struktūrai, šūnas atbilde notiek dažu sekunžu laikā. G-proteīnu saistītie receptori iesaistīti arī daudzu slimību gadījumā, kā arī uz to pamata darbojas aptuveni puse no visiem mūsdienu medikamentiem. Šo receptoru izpratne ir nodrošinājusi būtisku progresu medicīnas pētījumiem, norādīja Nobela komiteja.

69 gadus vecais Lefkovics ir biomedicīnas un bioķīmijas profesors Ziemeļkarolīnas Djūka universitātē, bet 57 gadus vecais Kobilka ir molekulārās un šūnu fizioloģijas profesors Kalifornijas Stenforda universitātes Medicīnas skolā. Lefkovics atzina, ka gandrīz nogulējis svarīgo telefona zvanu, kurā viņam pavēstīts par saņemot balvu. «Es cieši gulēju, un iezvanījās telefons. Es to nedzirdēju. Man jāatzīst, ka es guļu ar ausu aizbāžņiem, tāpēc mana sieva man iebakstīja ar elkoni: «Tev zvana». Un tas bija zvans [no Nobela komitejas]. Pilnīgs šoks un pārsteigums,» sacīja Lefkovics.

Pērn Nobela prēmija ķīmijā tika piešķirta izraēliešu zinātniekam Danielam Šehtmanam par kvazikristālu atklāšanu.

Nobela prēmijas tiek piešķirtas kopš 1901.gada, un tās iedibināja dinamīta izgudrotājs Alfrēds Nobels (1833-1896). Nobela balva sastāv no zelta medaļas, diploma un naudas prēmijas, kas tiek sadalīta starp vienas kategorijas laureātiem. Ekonomiskās krīzes dēļ naudas prēmijas apmērs samazināts no līdzšinējiem desmit līdz astoņiem miljoniem zviedru kronu (no 815 000 līdz 652 000 latu). Prēmija tiks pasniegta Alfrēda Nobela nāves gadadienā - 10.decembrī - Stokholmā.

Lasīts 2118 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 18 novembris 2012 22:09
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi 2012. gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par šūnu receptoru pētījumiem