2018.09.28. LU Zinātnieku nakts 2018

28. septembrī jau 13. reizi Latvijā notiks Zinātnieku nakts. Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki un pētnieki arī šogad apmeklētājiem atvērs savas laboratorijas un auditorijas, pierādot, cik interesanta ir zinātnieka profesija un zinātne kopumā.

Šogad zinātnes un pētniecības pasākumu tēma ir “Kultūras mantojums”. LU zinātnieki, kā ierasts, apmeklētājiem ļaus ieskatīties savā pētnieciskajā darbībā, stāstīs par saviem izpētes objektiem un rādīs dažādus interesantus eksperimentus, jo zinātne ir kultūras daļa.

Zinātnieku naktī LU interesentiem piedāvās apmeklēt plaša spektra zinātnes stacijas. Apmeklētāji tajās varēs iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem, piedalīties zinātniskos eksperimentos un uz brīdi izjust zinātnieka ikdienu.

Pirmo gadu Zinātnieku naktī piedalīsies abas LU Ornitoloģijas stacijas Papē un Bērzciemā. Būs atvērta Baldones observatorija un Bioloģijas institūts Salaspilī, kur piedalīsies arī Liepājas Universitātes mākslas pētījumu laboratorijas jaunie zinātnieki. Savukārt Rīgā apmeklētājus gaidīs Dabas mājā, LU Bibliotēkā, Filozofijas un socioloģijas institūtā, Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē, Humanitāro zinātņu fakultātē, Atomfizikas un spektroskopijas institūtā un LU Botāniskajā dārzā.

Latvijas Universitāte aicina bērnus, skolēnus un vecākus, jauniešus, studentus, seniorus un citus interesentus izmantot iespēju ielūkoties interesantajā un aizraujošajā zinātnieka dzīvē un no jauna atklāt lietas, bez kurām ikdienas dzīve šodien vairs nav iedomājama un kuras ir pieejamas, pateicoties zinātnes sasniegumiem un inovācijām. Iespējams, šajā naktī izdosies pat mazliet ielūkoties nākotnē, iepazīstoties ar jaunām tehnoloģiju idejām, kas ar zinātnieku palīdzību var ienākt mūsu sadzīvē.

LU Dabas māja, Jelgavas iela 1

  • LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa

Optometrijas nodaļa veidos demonstrējumus, kuros vizuāla informācija tiek pārveidota skaņā un otrādi. Būs iespēja fotografēties, izmēģinot sapludināt vairākus sejas attēlus vienā, pārliecinoties par savas vizuālās uztveres īpatnībām.

  • Bioloģijas fakultāte

Zoologu un citu biologu stāstījumi par bioloģijas aprīkojuma un ikdienas mainību laikam ejot. Iespēja gan redzēt, gan izmēģināt biologu izmantoto aprīkojumu – gan jaunāko, gan senāko.

Būs arī iespēja salīdzināt bioloģijas studentu, pasniedzēju un pētnieku dzīvi kādreiz un tagad ar foto bagātinātos stāstījumos par biologu praksēm un piedzīvojumiem gan laboratorijā, gan lauka darbos.

  • Augu pētījumi Dabas mājas siltumnīcās

Klimata kontroles iespēju demonstrācija, Latvijas piekrastē sastopamie augi - smiltāju neļķe un krastmalas skābene. Demonstrējumi un uzdevumi: dažādu augu lapu pigmenti, to funkcijas fotosintēzē.

  • Ķīmiskās fizikas institūts

Apmeklētāji varēs iepazīt tehnoloģijas attīstību un pasaules zināšanu izaugsmi par onkoloģiskām saslimšanām; no pagājušā gadsimta līdz mūsdienām, kā arī vērot demonstrācijas.

  • Ķīmijas fakultāte

Degustācijas, diskusijas. Vēsturiskais  aspekts par kultūru un tradīcijām, par tradicionāliem un etniskiem ēdieniem, par pārtiku, uzturu un veselību, par jauno un funkcionālo pārtiku, par pārtikas produktu iegūšanas veidiem u.c.

  • Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte

Apmeklētājiem būs iespēja iejusties polārpētnieku ādā. Iespēja uzģērbt  pilnībā nokomplektētas pētnieku somas un gūt priekštatu par polārpētnieku bāzi uz ledājiem un pieledāja. Pētnieku stāsti un bilžu izstāde no  Islandes un Antarktīdas.  Skats no putna lidojuma uz Antarktikas ledājiem un pieledāja teritoriju. Iespēja uzzināt, kas ir ģeoradars, kā tas darbojas, kādi izskatās iegūtie dati un 3D ledāju modeļi. Demonstrējums – kā ledu var lēnām pārgriezt ar ģitāras stīgu - plastiskais ledus un spiedienkušana. Polārās ekspedīcijas “Islande-2018” rezultāti.

  • Muzejs

Vairākas Muzeja krājuma kolekcijas varēs iepazīt interaktīvās aktivitātēs un vizualizācijās. Izpētīt īstu meteorītu un mēģināt to atšķirt no viltus meteorīta, iepazīt asteroīdus un no plkst. 21.00 pētīt Mēness virsmu teleskopā. Apskatīt izstādi “Latvijas Universitātes vārds Saules sistēmā", bet mikroskopos izpētīt iežu slīpējumu paraugu daudzveidību un cilvēku biežāk sastopamo slimību vēl nezināmās pazīmes. LU 99. dzimšanas dienā varēs sameklēt saturisko atbilstību fakultāšu simbolikai. Risinot dažādus uzdevumus, atbildes meklēt LU Muzeja speciālistu sagatavotajās prezentācijās.

Lasīts 1176 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Interešu izglītība 2018.09.28. LU Zinātnieku nakts 2018