Darbaspēka trūkums – viens no būtiskākajiem ķīmijas un farmācijas nozares izaugsmes šķēršļiem

Ķīmija un farmācija ir tās Latvijas tautsaimniecības nozares, kuras sniedz nozīmīgu ieguldījumu Latvijas ekonomiskajā izaugsmē, tāpēc valstij no savas puses ir jārada apstākļi, kas pēc iespējas vairāk palīdzētu industrijas uzņēmumiem attīstīties laikā, kad liela daļa no tiem saskaras ar darbinieku trūkumu, tā Latvijas Ķīmijas un Farmācijas asociācijas (LAĶĪFA) rīkotajā gada konferencē norādīja Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Ekonomikas ministrs zināja teikt, ka rūpniecības, tostarp ķīmiskās, pēdējā gada izaugsmes temps ir astoņi procenti, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā Latvijas kopumā. Tāpat Arvils Ašeradens prognozēja, ka nākamo trīs gadu laikā tas varētu sasniegt pat 30%.

“Ķīmija un farmācija ir nozares ar ļoti augstu eksporta potenciālu, tajā pašā laikā darbaspēka trūkums kļūst par arvien lielāku problēmu. Lai to risinātu, ir jāpilnveido esošā izglītības sistēma tā, lai arvien vairāk jauniešu būtu motivēti mācīties dabaszinātnes un eksaktos priekšmetus. Valdība pašlaik ir rezervējusi pietiekami lielu Eiropas fondu naudu uzņēmumu produktivitātes un konkurētspējas celšanā – 430 miljonus eiro, bet inovāciju sekmēšanai – 190 miljonus eiro,“ norādīja ekonomikas ministrs.

Arī LAĶĪFA valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis kā vienu no lielākajām industrijas problēmām minēja tieši darbaspēka trūkumu, jo konkurence par darbiniekiem vairs nav tikai Latvijas, bet gan starptautiskā līmenī.

“Nozarei vairāk nekā jebkad ir vajadzīgs valsts atbalsts šīs problēmas risināšanā. Ir nepieciešami atviegloti nosacījumi darbaspēka piesaistei un uzlabojumi sadarbībā ar Zāļu Valsts aģentūru, lai kvalitatīvi izstrādātus produktus varētu reģistrēt sešu mēnešu laikā. Savukārt nozares specialistiem ir jānodrošina bezmaksas kursi inovāciju un mārketinga jomā, jo šīs zināšanas īpaši nepieciešamas tiem, kuri grib konkurēt globāli,“ tā V. Skrīvelis.

Darbaspēka trūkumu kā būtisku izaugsmi bremzējošu faktoru minēja arī asociācijā pārstāvētie uzņēmumi.

Par Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju

Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶĪFA) dibināta 1995. gadā. Viens no LAĶĪFA galvenajiem darbības virzieniem ir piedalīšanās nozares uzņēmējdarbības attīstības koncepcijas un stratēģijas priekšlikumu izstrādāšanā.

Informācija sagatavota Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā Projekta “Latvijas Dzīvības zinātņu nozares attīstības klasteris LifeScience.lv (2016-2020)” ietvaros (Nr. 3.2.1.1/16/A/007)

Lasīts 1091 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 29 aprīlis 2018 09:42
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Darbaspēka trūkums – viens no būtiskākajiem ķīmijas un farmācijas nozares izaugsmes šķēršļiem