Raksts... un lasītāju komentāri...

Raksts

Izglītības sistēmas mērķis ir laimīgs cilvēks, kas orientējas apkārtējā pasaulē un grib, un spēj iegūt jaunas tam nepieciešamās zināšanas. Tā intervijā "Rietumu radio" sacīja izglītības un zinātnes ministra amata kandidāts Kārlis Šadurskis.

Tāpat izglītības sistēmai jārada kopējām darba tirgus prasībām atbilstošus cilvēkus, "noklājot pilnu sabiedrības vajadzību spektru", sacīja K. Šadurskis.

"Laimīgs cilvēks ir ļoti būtisks," sacīja K.Šadurskis. "Sāksim ar to, ka laimīgu skolēnu var izaudzināt un izglītot laimīgs pedagogs, līdz ar to skolā jānonāk tiem pedagogiem, kuri grib un var strādāt, kuriem ir misijas apziņa."

K.Šadurskis atzina, ka zemais atalgojums patlaban nodrošina to, ka skolās strādā šīs profesijas entuziasti, tomēr uz entuziastiem nevar balstīties sabiedrības ilgtermiņa attīstība, un pedagogiem jāsaņem pienācīgs atalgojums, un viņi nedrīkst būt pārslogoti, kā arī viņiem jāspēj atlicināt laiku un līdzekļus savai pilnveidei, informē ziņu aģentūra LETA.

"Ar pedagogu algu reformu mēs tiksim galā. Laika nav daudz, bet ir labas iestrādes," sacīja K.Šadurskis, piebilstot, ka jaunajam atalgojuma modelim jābūt pieņemtam valdībā līdz mācību gada beigām.

K.Šadurskis uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir atrast papildu finansējumu pirmsskolas izglītības iestādēm. Tāpat pēc pedagogu algu reformas izveidosies situācija, ka skolotājs skolā saņem aptuveni divreiz lielāku atalgojumu nekā asistents augstskolā, kas ir pirmā akadēmiskā pakāpe.

"Tas nav pareizi, un tur ir nepieciešami resursi, kas būs jāmeklē," sacīja K.Šadurskis. Viņaprāt, naudu iespējams iegūt no ēnu ekonomikas mazināšanas, kā arī racionālas nodokļu sistēmas izveides, kas "mazinātu nodokļu optimizācijas tieksmes", kā arī stimulētu jaunu darbvietu rašanos.

K.Šadurskis gan neatklāja, cik daudz naudas nepieciešams, lai minētās reformas īstenotu. "Esam vienojušies, ka par summām nerunājam, pirms vasaras sākumā esam ieguvuši Pasaules Bankas audita pētījumu par mūsu nodokļu sistēmu," sacīja Kārlis Šadurskis.

 

Lasītāju komentāri...

Pasniedzējs 03.02.2016. 22:13

Es mazliet nepiekrītu Dz. Izglītības sistēma - tā ir viskonservatīvākā no visām sistēmām. Izglītības sistēmā ir skolotājs klasē pie tāfeles un skolēni pie rakstāmgaldiem. Skolotājs māca, bet skolēni mācās. Pieaugušo dzīvē cilvēks nonāk birojā, viņš tiek nosēdināts pie rakstāmgalda, viņa boss dod uzdevumu, bet darbinieks izpilda. Tos brīvos taurenīšus, kas savu "izglītību" ir guvuši, lasot Korāna vārsmas internetā, mēs tūlīt pat saņemsim Āfrikas "bēgļu" formā. To cilvēku, kuri domā, ka karjeras kāpums veidojas, sakrājot lielāku punktu skaitu virtuālās datorspēlēs, mums jau tā ir par daudz.

3 : 0

 

laimīgā 03.02.2016. 22:11

Laimīgs ir cilvēks, kam vecāki knapi galus var savilkt kopa! Laimīgs cilvēks, ja vecāki spiesti pamest Latviju! Laimīgs cilvēks, kam vecāki pārstrādājušies, skrienot pa vairākām darbavietām! Laimīgs cilvēks, kas spēj iegādāties tikai humpalas! Laimīgs cilvēks, kuru vecāki savu bērnu nevar atļautie vest uz kultūras pasākumiem, ekskursijās! Laimīgs cilvēks, kas ārstus neapmeklē, jo nespēj samaksāt! Šadurskis labu laiku šo laimi veicinājis! Pats gan varētu būt nelaimīgs, krietnu algas pielikumu sev pielemjot, kamēr priekšniece aizlaiž uz Ķīnu! Štrunts par bitēm, ka tik medus!

9 : 1

 

Dz 03.02.2016. 21:55

Pilnībā piekrītu Pasniedzēja piedāvātajai idejai! Skolotāja galvenais pienākums ir izglītot skolēnus, nevis rūpēties tikai par viņu laimi, rakstot bezgalīgus un bezjēdzīgus plānus un atskaites priekš ministrijā sēdošajiem. Taču, ja Šadurska kungs uzskata, ka "Izglītības sistēmas mērķis ir laimīgs cilvēks, kas orientējas apkārtējā pasaulē un grib, un spēj iegūt jaunas tam nepieciešamās zināšanas", tad visvieglākais un valstij ekonomiski izdevīgākais solis, kā šo mērķi sasniegt, ir katram skolēnam izsniegt, uzdāvināt planšetdatoru vai portatīvo datoru un nodrošināt interneta pieejamību, skolas slēgt, skolotājus no darba atbrīvot, mācību līdzekļus likvidēt - bērni būs laimīgi, informāciju par apkārtējo pasauli iegūs internetā, ja kāds patiešām vēlēsies iegūt jaunas zināšanas, arī tās ir iegūstamas internetā. Uz priekšu, Šadurski! Tas ir viegli un ministrijai nesāpīgi.

8 : 1

 

Pasniedzējs 03.02.2016. 21:45

Laimīgai dzīvē pamatā ir labas angļu valodas zināšanas. Angļu valodai mūsdienās ir līdzīga nozīme, kā senākos laikos bija latviešu valodai. Visu programmēšanas valodu pamatā ir angļu valoda. Visas lietotāju rokasgrāmatas, programmētāju rokasgrāmatas ir angliski. Studiju programmas maģistratūras līmenī Eiropā ir angliski.Studiju programmas Latvijā pēc 15 gadiem, kad padomju laikā saražotie zinātņu doktori būs apmiruši, būs angliski. Angļu valodā ir iespējams uzzināt jebko, pajautājot GOOGLE. Angļu vārdnīcas ir iztulkotas daudzās pasaules valodās, un, balstoties uz angļu valodu, var apgūt Zviedru, Norvēģu, Ķīniešu, Japāņu un citas valodas.Un visbeidzot - mēs dzīvojam divās reālās pasaulēs - viena no tām ir "REĀLĀ" reālā pasaule, ar ko esam nodarbināti 50% no sava laika. Otra no tām ir "VIRTUĀLĀ" reālā pasaule, kurā arī pavadām 50% sava laika. Virtuālā nevar tikt neņemta vērā, jo tajā mēs draudzējamies, lamājamies, iepazīstamies ar iespēju apprecēties, pērkam, pārdodam, sūtam vēstules, lasām grāmatas, mācāmies, sekojam līdzi notikumiem, iesaistāmies. Virtuālās pasaules dalībnieki var mūs apzagt, nogalināt, sabojāt mūsu intelektuālo īpašumu vai to nozagt, ietekmēt mūs emocionāli, izklaidēt, novest līdz izmisumam.Izglītības sistēmai ir jābūt tik gudrai, ka jāparedz, kādas profesijas būs vajadzīgas virtuālās pasaules ērā.Un, jā - globālā virtuālā pasaule arī ir angļu valodā.

1 : 0

 

Pasniedzējs 03.02.2016. 21:29

Ideja - lai atvieglotu skolotāja darbu, vajadzētu visu atskaišu rakstīšanu pārvelt uz ministrijas pleciem.Vajag dot Izglītības un zinātnes ministrijai pieeju pie visām e-klase lapām visās skolās. Visu to informāciju vajag apkopot milzīgā ORACLE datu bāzē un tad lai ierēdņi taisa pieprasījumus datu bāzei un automātiski ģenerē viņiem nepieciešamās atskaites. Iemācīsies kustināt savas smadzenes, mazliet vajadzēs pašiem pastrādāt, piesaistīt programmētājus, kas māk SQL un tamlīdzīgas lietas.Un ja kāds ierēdnis tik dumjš, ka nekādi neko nemāk, lai taisa screenshot bildes no sava ekrāna un izdrukā - būs viņam atskaite.Bet skolotājus lai liek mierā un lai ļauj viņiem mācīt bērnus.

8 : 0

 

Diemžēl 03.02.2016. 19:49

Maz ticams, ka Šadurskis uzlabos izglītības sistēmu Latvijā, drīzāk otrādi - salaidīs grīstē. KO VAR GAIDĪT NO CILVĒKA, KURŠ AR NICINĀJUMU IZTEICĀS PAR PEDAGOGIEM PIRMS STREIKA??????????Absolūti neko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

21 : 2

  

misijas apziņa 03.02.2016. 18:44

Politiķu misija ir kalpot tautai nevis savām interesēm.....sāksim ar to, bet ar 2000 lielu algu un visādiem bonusiem un piemaksām var jau padomāt arī par tautu vai nē?

13 : 0

 

>>Laimai 03.02.2016. 18:42

Īstenībā, kaut nedaudz laika veltot savam bērnam, arī rotaļājoties daudz ko var iemācīt. Arī atpūsties un pastaigāties var saturīgi. To - no pieredzes. 6 gadi ir ļoti ilgs laiks, lai tikai pastaigātos! Tad nav jābrīnās, ka 1.klasē lielais stress. Bērni ar ļoti atšķirīgu sagatavotību. Daži pat savu vārdu nemāk uzrakstīt...Tad nu skolotājam jācīnās...

6 : 0

  

neapmierinātā 03.02.2016. 18:41

Straujumas kundze! Vai Jūs zināt, ka Šadurska kungs sabojāja sākumskolā bezatzīmju sistēma. Bija izveidota laba pašvērtējumja sistēma, bet nē! Vajadzēja ierakstīt vēsturē savu vārdu, kaut ar negatīvu pieskaņu. Tāpat Sadurška kinga ministrēšanas laikā tika no sociālo zinību standarta izņemta ētika, kas bija sociālo zinību pamatā, jo vajadzēja ieviest kristīgo mācību. Kurš paskaitījis, cik naudas izlietot kristīgo mācību skolotāju algošanai? Cik vecāki izvēlas, lai viņu atvase apgūst kristīgās vērtības. To lieliski var izdarīt svētdienas skolas. Kā ētsikās vērtības lai apgūst , kuri neameklē ētikas stundas? Šadurska kungam vajadzētu jau iepriekš paziņot, ko iznīcās, kas ir vērtība skolā.

14 : 1

  

Zenta 03.02.2016. 17:34

Skolotāju streika dienā ministriem palielināja algu. Gribētu sagaidīt analogu, bet pretēju rīcību no ministriem : Ministri streiko un palielina algu skolotājiem ........ (Ai, sapņo vien, vecā piepe.......)

20 : 0

  

Vilibalds 03.02.2016. 17:31

Ja 19. gadsimtā ASV teica : "labs indiānis - miris indiānis", tad 21. gadsimtā Latvijā teiksim: "Laimīgs skolotājs - miris skolotājs" .

10 : 1

  

Dainu tēvs 03.02.2016. 17:23

Tas noteikti nav par skolotāju, beidzot smagu darba dienu un saņemot Eiropas līmeņa algas vietā sabojātu nervas sistēmu mūsu skolās.....

15 : 0

  

naivā 03.02.2016. 17:07

"Izglītības sistēmas mērķis ir laimīgs cilvēks, kas orientējas apkārtējā pasaulē un grib, un spēj iegūt jaunas tam nepieciešamās zināšanas."Šadurska kungs, mums tagad jaunais sauklis ir - kompetences! Kompetences!

17 : 0

 

A.M. 03.02.2016. 17:02

Laimīgus cilvēkus var veidot, audzināt un mācīt tikai laimīgi skolotāji. Laime nav sasniedzama tikai ar misijas apziņu, ir nepieciešams arī cilvēka cienīgs atalgojums + pozitīva sabiedrības viedokļa veidošana pret skolotāja profesiju no Valdības puses.

32 : 0

  

laimi gaida 03.02.2016. 16:57

no tvnet Augsts nabadzības risks ir arī mājsaimniecībās, kurās divi pieaugušie audzina trīs vai vairāk bērnu – 34,5% 2014. gadā. Nabadzības risks ir ievērojami zemāks mājsaimniecībās, kurās divi pieaugušie audzina vienu bērnu, vai mājsaimniecībās, kurās divi pieaugušie audzina divus bērnus – attiecīgi 15,1% un 15,9%. Nabadzības riskam pakļauto bērnu īpatsvars pēdējos piecos gados atrodas 23–25% robežās

8 : 0

  

03.02.2016. 16:35

Kurš "cilvēks" lai būtu laimīgs? Ministrs?

11 : 0

  

Skolotājs 03.02.2016. 16:11

Šadurska kungs, Izglītības jomas Mērķis ir IZGLĪTOTS CILVĒKS. Šī ir IZGLĪTĪBAS joma. Jāsāk pamazām KONCENTRĒTIES...

19 : 0

 

ha-ha 03.02.2016. 16:09

Tiešām jāsmejas! Ministri gan ir laimīgi cilvēki ar skolotāju streika dienā paaugstinātajām algām par 700-800 eiro, bet ne skolotāji...Arī Šadurskis tur pielika savu roku!!!

27 : 1

 

žubīte 03.02.2016. 16:03

Sāksim ar to, ka laimīgu bērnu ,kuriem bija laimīga bērnība ģimenē ,strauji kļūst mazāk- bērns dzīvo nelabvēlīgos apstākļos,nav sāti paēdis un psihe ir labila.Cik nu laimīgs un apzinīgs nebūtu skolotājs,diez vai viņš varētu īpaši pavairot skolēna laimi un attīstības līmeni,jo dzīve nodiktējusi viņam citas prioritātes, tāpēc nevajag visu vainu uzvelt skolotājam,jārok dziļāk.

25 : 1

  

Vīrs vārdā Uve 03.02.2016. 15:56

Vis nāk un aiziet ...

3 : 0

  

tam osim 03.02.2016. 15:55

Oaim - bērni ir laimīgi ja nav stundu, jo skolotājs ir garlaicīgs,nīgrs ,neieinteresēts un uztver bērnu kā nejauku traucēkli. Mainiet attieksmi ,paši mācāties un bērni mīlēs jūs un skolu.

2 : 11

  

Smaidi 03.02.2016. 15:51

Uzstādījums labs, lai veicas ! Ar esošo apmācības sistēmu un attieksmi gan īsti laimīgs skolēns nav. Kā ar pārmaiņām ?

7 : 1

  

Viedais 03.02.2016. 15:36

. . . Mūsu mērķis komunisms . . .

5 : 0

 

Laimīgi 03.02.2016. 15:18

skolotāji, kuriem jāstrādā ar misijas apziņu, laimīgi skolēni, kuriem drīz vairs nevarēsim neko nedz aizrādīt ne teikt, Laimīgi vecāki, kuru bērnus nemocīs skolotāji utt.

18 : 3

  

Laima 03.02.2016. 14:46

Izglītības sistēma galvenais papīri nevis bērnu laime vai skolotāju algas...... Aug prasības pret skolotājiem, alga - NĒ! Neticam ka situācija var mainīties. 6-gad. bērniem jāmāk lasīt, rakstīt- šādas prasības dzen stresā gan bērnus, gan vecākus, gan skolotājus! Bērniem atņemts vismaz viens gads no iespējas mierīgi spēlēties, pavadīt laiku pastaigājoties, jo ir jālasa , jāraksta !!! Slodze aug , prasības aug, stress aug ! Pilnīga izgl. sistēmas nesakārtotība !

35 : 1

 

tukšvārdis 03.02.2016. 13:59

Tukšu salmu kulšana! Kāds laimīgs cilvēks, kādi laimīgi bērni un pedagogi, ja ierēdņiem nekas cits neinteresē, kā tikai tas, lai visi papīru kalni tiktu perfekti aizpildīti. Skolotājam neatliek laika, ko veltīt bērniem, jo jāapmierina ierēdņu prasības pēc perfekti aizpildītiem papīriem. Dāmītēm no Izglītības kvalitātes dienesta neinteresē, kurā klasē mācās bērns, vai kādas ir viņa prasmes - paīriem jābūt kārtībā. Lūk kam pedagogs ir spiests veltīt savu darba laiku.

44 : 3

 

oss 03.02.2016. 13:48

bērniem ir kā-ja nav stundas-viņi ir laimīgi, tātad nemācīties un būs viņi laimīgi.

22 : 3

  

JĀ! 03.02.2016. 13:15

100% TAISNĪBA!!!

9 : 2

  

hi 03.02.2016. 12:58

Ar laimi būs par maz! Strādīgs un zinošs cilvēks jāaudzina un jāskolo!

20 : 5

  

Kaspars 03.02.2016. 12:42

Bet kritērijus, pēc kuriem noteikt vai cilvēks ir vai nav laimīgs - tos, no augšas noteiks Ministrija. Un "solījums būs izpildīts"...

27 : 1

  

Straujais 03.02.2016. 12:37

Kad beidzot skolotājs pārtaps no misionāra par skolotāju! Ministri varētu pārtapt par misionāriem un daļu algas varētu ziedot skolotāju algām vai vienu mēnesi padzīvot ar lauku skolotāja algu! Ai ai Kārli Tu dzīvo nereālā pasaulē!!!!

42 : 0

 

Kerija 03.02.2016. 12:18

Atkal misijas apziņa? Varbūt vnk jābeidz kultivēt šo misijas jēdzienu, bet pietiks, ka cilvēks strādā profesionāli un godprātīgi? Vai arī visi kļūs par misionāriem - ārsti utt.? Un varbūt, ka sāksim no pašiem deputātiem un ministriem???

39 : 1

 

Nora 03.02.2016. 11:34

Kurš cilvēks tieši?

11 : 1

 

Voldemārs 03.02.2016. 11:32

Atcerēsimies, vēl pavisam nesen K.Šadurskis par skolotāju brīdinājuma streiku teica: "Lai streiko, ja nav ko darīt..." Neticu, ka tiks plānotas un realizēta IZM, skolu valžu, departamentu, skolu administrācijas birokrātiskā aparāta samazināšana vismaz par 1/3. Skolēnu skaits samazinās, pieprasījums pēc jauniem krēsliem nemazinās. Drīz vadošo un mazāk vadošu speciālistu, ekspertu, koordinatoru un projektu vadītāju un visu minēto ierēdņu asistentu un asistentu asistentu Latvijā būs vairāk kā skolotāju vecumā līdz 40 gadiem

46 : 2

 

Avots: https://www.e-klase.lv/lv/zina/zinas/aktualitates/karlis-sadurskis-izglitibas-sistemas-merkis-ir-laimigs-cilveks/

 

Pie reizēs - citāts no akadēmiķa Ivara Kalviņa intervijas...

Lasīts 1737 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 31 marts 2016 12:57
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Raksts... un lasītāju komentāri...