Nesabeidzam nervus bērniem, vecākiem un pedagogiem – par pakāpeniski Skola2030 ieviešanu

Vēlos mainīt spēkā esošo Skola2030 sistēmu. No pieredzes zinu, ka daudzi skolēni sūdzas par nesamērīgu slodzi. Daudziem bērniem un pusaudžiem nākas iet gulēt vēlu un slikti izgulēties.

Tas ietekmē koncentrēšanos un produktivitāti. Ir gadījumi, kad skolēni ir pat noģībuši pārslodzes dēļ. Tāpat cietēji no Skola2030 ir skolotāji. Daži priekšmeti ir salikti vienā, un nav skaidrības, kas un kā tieši ir jāmāca. Piemēram, "Sociālās zināšanas un vēsture". Skolotājam kārtējo tēmu saprotami izskaidrot ir grūti, lai to saprastu arī vājākais skolēns.

Tāpat par priekšmetiem "Latviešu valoda" un "Tehnoloģijas un dizains" no vecāku puses ir dzirdēti apzīmējumi – "haoss" un "putra". Pilnīgi noteikti arī skolotāju vērtējums par šiem priekšmetiem būs tuvu tam. Dažiem jauniem priekšmetiem nav grāmatu, ir tikai elektroniskais materiāls, kas nav labākais iegaumēšanas un koncentrēšanās variants.

Bērni ilgāk "sēž" viedierīcēs, un tas nav veselīgi. Ne visi sniegtie mācību materiāli ir pienācīgi rediģēti un kvalitatīvi. Vecāki sūdzas, ka, lai palīdzētu uzdotajos mājasdarbos, informācija ir jāmeklē internetā, bet nav jau skaidru atskaites punktu, kas ir jāmeklē un vai tas atbildīs nākamajā stundā vai kontroldarbā prasītajam.

Tāpēc aicinu novērst šo pārslodzi skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Nemeklējot vainīgos, ir jāatzīst, ka ar Skola2030 esam pārsteigušies. Aicinu pagaidām atgriezties pie iepriekšējās mācību sistēmas un metodikas ar iepriekšējo eksāmenu kārtību un Skola2030 sistēmu ieviest pakāpeniski, sākot ar kādu atsevišķu mācību priekšmetu, kurā ir pilnīgi visi mācību līdzekļi un skaidra metodika. Tad – nākamo un tā tālāk.

Skolēni grib mācīties, bet tam ir jānotiek bez pārslodzes, ar konkrētiem, secīgiem, paredzamiem un izsekojamiem atskaites punktiem. Tāpēc, atzīstot Skola2030 nepilnības, pagaidām atjaunojot iepriekšējo sistēmu un pārejot uz jauno sistēmu sagatavoti un pakāpeniski, mēs atjaunosim gan mācīties gribu, gan mācīties prieku un dzīves kvalitāti bērniem, skolotājiem un vecākiem. Šis ir jautājums arī par kvalitatīvu brīvo laiku pēc skolas – bez nesamērīgas spriedzes un nervu bojāšanas. Tikai tā bērni un jaunieši gūst sakarīgas, pielietojamas zināšanas un izpratni, ko viņi vēlas darīt tālāk un par ko kļūt.

Anna Demčuka

Manabalss.lv

Lasīts 439 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 15 marts 2023 19:48
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Nesabeidzam nervus bērniem, vecākiem un pedagogiem – par pakāpeniski Skola2030 ieviešanu