Otrdiena, 22 novembris 2022 10:17

RTU asociētais profesors Kristaps Kļaviņš iedvesmo jauniešus studēt ķīmiju

«Ķīmiķa darbs ir ļoti krāsains un daudzveidīgs» - uzrunājot skolēnus Izglītības un zinātnes ministrijas organizētajā tiešsaistes sarunu ciklā «Zinātne.Zoomed.In», saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes asociētais profesors un Baltijas Biomateriālu ekselences centra zinātniskais grupas vadītājs Kristaps Kļaviņš.

«Ķīmiķis apvieno sevī daudz profesiju. Organiskais ķīmiķis rada jaunas vielas – zāļu vielas, pārtikas piedeva, lakas, krāsas utt. Es esmu analītiskais ķīmiķis. Analītiskais ķīmiķis analizē, piemēram, vai pārtika atbilst noteiktām drošības prasībām, izstrādā jaunas analīzes metodes. Ķīmiķis var būt atbildīgs par kvalitātes kontroli, piemēram, mērīt, vai Rīgā gaiss ir atbilstošs kvalitātes normām, utt. Profesija ir ļoti daudzveidīga, tikai dažus piemērus karjerai iezīmē K. Kļaviņš.

Viņš pats pēc studijām un darba Austrijā pirmais vairākiem gadiem atgriezās Latvijā, lai RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā ar Marijas Sklodovskas-Kirī stipendijas atbalstu pētītu metabolītus kā imūnmodulējošas piedevas biomateriāliem. Baltijas Biomateriālu ekselences centrā viņa vadībā notiek biomateriālu in vitro jeb laboratoriskie pētījumi, bet RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmija fakultātē viņš vada lekcijas. 

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. 

K. Kļaviņš ir pārliecināts – izpētot un saprotot, kā biomateriāli maina cilvēka šūnu darbību, būs iespējams sniegt milzīgu pienesumu ortopēdisko slimību ārstēšanā. 

Par biomateriālu pētniecību, attīstību, to lomu dažādu saslimšanu ārstēšanā šodien un nākotnē viņš stāsta tiešsaistes sarunu ciklā «Zinātne.Zoomed.In». Tajā viņš arī mudina jauniešus saistīt savu dzīvi ar ķīmiju. Jautāts, kā saprast, vai ķīmija būs īstā izvēle, viņš uzsver, ka primāri jābūt interesei, vēlmei vairāk uzzināt, izpētīt. Arī viņu pašu vidusskolā aizrāva visi priekšmeti, kas saistīti ar dabas zinātnēm – ķīmija, fizika, bioloģija.

K. Kļaviņš atzīst: «Es sevi uzskatu par laimīgu cilvēku, jo jau vidusskolā sapratu, ka ķīmija ir mans profesionālais ceļš, pa kuru vēlos virzīties. Tiesa, man vidusskolā bija maza saprašana, ko ķīmiķis var darīt, – strādāt laboratorijā, izstrādāt zāļu vielas, strādāt par skolotāju. Sākot studēt, redzesloks paplašinājās.»

«Zinātne.Zoomed.In» domāts 9.–12. klases skolēniem, sarunas organizē Izglītības un zinātnes ministrija ar ERAF atbalstu. 

Lasīts 442 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi RTU asociētais profesors Kristaps Kļaviņš iedvesmo jauniešus studēt ķīmiju