Kādi ir noderīgi interneta resursi skolotājiem?

Mūsdienu skolotājam vairs nepietiek ar zināšanām par savu mācību priekšmetu - darbojoties tehnoloģiju laikmetā, būtiski pārzināt arī citas tēmas.

40% Latvijas skolotāju norāda, ka semināri, lekcijas un citi kvalifikācijas celšanas kursi ir viens no veidiem, kā apgūt mūsdienu tehnoloģijas, savukārt katram trešajam palīdzētu praktiski resursi, noskaidrots “Samsung Skola nākotnei” veiktajā pētījumā.

“Jo straujāk pieaug informācijas radīšanas apjoms, jo kritiskāk jāizturas pret informācijas avotiem un to saturu,” uzsver izglītības programmas “Iespējamā misija” informātikas un matemātikas skolotāja, „Samsung Skola nākotnei” tehnoloģiju programmas veidotāja Sandra Bukovska, kura specializējusies mediju pratības jautājumos. “Mēs nevaram vienkārši atrast kādu faktu internetā un pieņemt to par pašsaprotamu,” uzsver S. Bukovska, “Un tāpēc ir svarīgi skolotājiem iemācīt, kā atšķirt uzticamu informāciju no safabricētas, lai viņi tālāk šīs prasmes iemācītu saviem skolēniem.”

Līdzīgu viedokli pauž arī drošāka interneta centra “Net-Safe” vadītāja un mācību lektore Maija Katkovska, kura mācībās skolotājiem stāsta par drošas uzvedības noteikumiem internetā, kā rīkoties, ja tie pārkāpti – gan no upura, gan pārkāpēja perspektīvas. Apmācībās tiek rādīti reāli piemēri no pasaules un Latvijas, kuros drošības robežas pārkāpuši gan pieaugušie, gan jaunieši.

“Daudzi jaunieši neaizdomājas, ka pikanta bilde no ballītes nākotnē būs šķērslis, lai iegūtu kāroto darbu, jo šodien faktiski visi darba devēji rūpīgi iepazīstas ar internetā atrodamo informāciju par kandidātu,” saka M. Katkovska. Daudzi nemaz nezina, ka sociālo tīklu lietošanai ir vecuma ierobežojumi, piemēram, “Facebook”, “Twitter” vai “Instagram” drīkst lietot no 13 gadu vecuma, “Linkedin” no 14, bet “WhatsApp” no 16 gadiem, savukārt “Youtube” no 13 gadiem ir atļauts lietot ar vecāku atļauju. Maija nodarbībā māca skolotājus, kā uzstādīt drošas meklēšanas iespējas, lai bērnu ierīcēs neparādītos nepiemērots saturs – šo un citu noderīgu informāciju iespējams atrast interneta vietnē drossinternets.lv.

Aptuveni divas trešdaļas “Samsung skola nākotnei” apmācību dalībnieku lieto kādu no sociālajiem tīkliem. “Daudzu skolotāju sociālo tīklu lietošanas prasmes ir izcilas un tas nozīmē, ka viņiem ir vieglāk saprast mūsdienu skolēnu un atrast kopīgu valodu. Tiem, kuri vēl nav ar sociālajiem tīkliem iepazinušies, tas noteikti ir jādara, jo skolēni tur ir 100%”, uzver tehnoloģiju eksperts un lektors Kristaps Skutelis. “Mēs nedabūsim skolēnus ārā no interneta, tāpēc vienīgais ceļš ir izmantot šo dabisko ziņkāri jēgpilni, palīdzot viņiem labāk iepazīt tehnoloģiju iespējas un apzināties riskus,” saka K.Skutelis.

Viens no izcilākajiem piemēriem tehnoloģiju izmantošanā mācībās ir Tukuma Raiņa ģimnāzijas fizikas skolotājs Valdis Zulters, kas ir arī viens no šī gada “Samsung Skola nākotnei” programmas dalībniekiem. Nodarbībās Valdis, tāpat kā citi programmu dalībnieki, labprāt dalās savā pieredzē ar kolēģiem, tāpēc šajā mācību modulī lektori ne tikai māca, bet apkopo visu dalībnieku zināšanas, dodot iespēju mācīties vienam no otra. Skolotāji tiešsaistē veido kontaktu sarakstus, resursu datu bāzi, veido prezentāciju, tādējādi praktiski pārliecoties par sadarbības efektivitāti, lai varētu to pielietot arī mācību stundās.

PASAULES ELPA KATRĀ MĀCĪBU STUNDĀ 

Viena no būtiskākajām interneta priekšrocībām ir robežu izzušana, tāpēc skolotājiem, veidojot mācību saturu, ir iespēja smelties zināšanas no pedagogiem visā pasaulē. „Samsung Skola nākotnei” eksperti apkopojuši piecus noderīgus interneta resursus, kurus skolotāji un vecāki var izmantot uzreiz, neieguldot papildu līdzekļus.

Wolfram Alpha

Tas ir tiešsaistes instruments un mācību palīgs, ja nepieciešams iegūt vispārīgas vai padziļinātas zināšanas par kādu tēmu. Tas atšķirībā no tradicionālajiem meklētājiem piedāvā jau apstrādātu informāciju, kas nav jāmeklē atsevišķos resursos. Mājaslapā iespējams atrisināt matemātikas, ķīmijas vai fizikas uzdevumus, uzzināt par vēsturiskām vietām un notikumiem, kā arī atrast noderīgu informāciju citos mācību priekšmetos. Mājaslapas izmantošanai nepieciešamas angļu valodas zināšanas.

Teachertube.com

Ik dienu “Youtube” kanālā tiek augšupielādēti vairāki tūkstoši video un daļa no tiem ir noderīgi arī mācību procesā, taču atrast vajadzīgo var būt laikietilpīgi. 2007. gadā radītā mājaslapa ir informācijas apmaiņas vieta skolotājiem no visas pasaules, kurā atrodami dažādi lekciju ieraksti video, audio un attēlu formā. Tāpat skolotājiem ir iespēja savā starpā dalīties ar pieredzi un atstāt savu vērtējumu par cita ievietoto materiālu, kā arī smelties jaunas idejas mācību stundu organizēšanai. Līdzīga mājaslapa latviešu valodā būs macibuvideo.lv.

Uzdevumi.lv

Alternatīva iespēja ārzemju resursiem ir Latvijā radītā platforma Uzdevumi.lv. Portālā lietotāji var risināt dažādus uzdevumus, savukārt skolotāji var sastādīt pārbaudes darbus un mājasdarbus, piedāvājot audzēkņiem pilnīgi atšķirīgu un modernu pieeju mācību procesam.

Hstry.co

Tiem, kam galvenais šķērslis vēstures apgūšanā ir bijis obligātās literatūras saraksts un konspekti, Hstry.co radītās laika joslas palīdzēs uz vēsturiskiem notikumiem paskatīties no cita skatu punkta. Tā ir iespēja skolotajiem izmantot, radīt un dalīties ar laika joslām, lai atraktīvā veidā skaidrotu tādus vēsturiskus notikumus kā Otrais pasaules karš, Franču revolūcija vai pat Šerloka Holmsa biogrāfija.

Duolingo.com

Ja angļu valoda (vai kāda cita svešvaloda) jau apgūta, lielisks palīgs ir mājaslapa Duolingo. Tajā, līdzīgi kā mācību stundās, ir iespējams pakāpeniski apgūt tādas svešvalodas kā vācu, spāņu, zviedru, franču un citas. Mājaslapa ir interaktīva platforma, kurā lietotājs var tulkot teikumus, izvēlēties vārdam atbilstošo attēlu vai saklausīt un uzrakstīt svešvalodā dzirdēto.

Tāpat iedvesmojošām lekcijām pedagogi var izmantot vietni ed.ted.cominformationisbeautiful.net ungapminder.org. Latviešu valodas skolotājiem noderīgi būs latviešu valodā pieejami resursi lasamkoks.lv unlas.am, savukārt eksakto zinātņu skolotājiem – geogebra.orgscientix.eucode.org uneducation.nationalgeographic.org, informē “Samsung Skola nākotnei” programmas vadītāja Līga Bite.

Lasīts 1000 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 15 jūnijs 2016 11:12
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Kādi ir noderīgi interneta resursi skolotājiem?