Ap 100 vidusskolēnu no visas Latvijas ik nedēļu mēro ceļu uz Rīgu, lai padziļināti apgūtu fiziku vai ķīmiju

Lai apgūtu eksaktās zinības, jāmēro pat 150 kilometru garš ceļš uz galvaspilsētu. Šāda ir realitāte daļai vidusskolēnu, kuri izvēlējušies apgūt padziļinātos kursus fizikā vai ķīmijā. Pedagogu trūkuma dēļ pašu skolas šos priekšmetus augstākajā līmenī mācīt nespēj. Tādēļ jaunieši dodas uz Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), kura jau otro gadu 12. klašu skolēniem piedāvā šādus kursus.

Ap 100 vidusskolēnu no visas Latvijas ik nedēļu mēro ceļu uz Rīgu, lai padziļināti apgūtu fiziku vai ķīmiju. Daudzi no šiem skolēniem cēlušies agri, jau pirms sešiem un autobusā mērojuši pat divu stundu garo ceļu līdz RTU. Šie divpadsmitie uz galvaspilsētu ik nedēļu nebrauc ne tikai tādēļ, ka tos aizrauj eksaktās zinātnes – vienojošs arī ir tas, ka pašu skolas tiem nespēj nodrošināt padziļinātos mācību kursus fizikā un ķīmijā.

Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolniece Anna saka: “Man ir plāni nākotnē medicīnu mācīties, un šī bija laba iespēja, ko skola piedāvā un var iemācīties daudz. Mums Kuldīgā padziļinātais kurss pieejams ķīmijā nav.”

Savukārt Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolniece Laine bilst: “Nav citas izvēles. Ja vajag to ķīmiju, tad vienkārši jāceļas un jābrauc. Diena sanāk gara diena, ap plkst.18.00 esam atpakaļ Kuldīgā.”

Fiziku vai ķīmiju divpadsmitie ik ceturtdienu mācās no plkst.9.30 līdz četriem pēcpusdienā. Skolēni neslēpj, nodarbības ir intensīvas un nogurdinošas, taču šī ir vienīgā iespēja, kā tiem augstākajā līmenī apgūt iecerētajai nākotnes profesijai nepieciešamos priekšmetus.

Natālija, Ādažu vidusskolas skolniece: “Visu dienu ir fizika, fizika, fizika, bet kaut kā tā gaisotne ir tāda nopietnāka. Pašiem varbūt ir arī vairāk motivācijas mācīties, jo tomēr mēs redzam arī citus studentus, kas ir forši, jo mēs iegūstam nedaudz arī šo studiju garšu, ka nav viss tik skaisti, kā vidusskolā, bet var pavilkt.”

Savukārt Ulbrokas vidusskolas skolnieks Markuss norāda: “Tas visvairāk saista ar to, ko es gribu nākotnē darīt, jo citi virzieni man īsti neiet pie sirds. Visticamāk, es eju uz datorsistēmām mācīties un šī ir mana iespēja kaut kādus plus punktus iegūt, stājoties augstskolā.”

RTU šādas apmācības rīko jau otro gadu, slēdzot līgumus ar skolām un pašvaldībām. Pie viņiem apgūt padziļinātos kursus fizikā un ķīmijā brauc jaunieši no dažādiem reģioniem –  Kuldīgas, Ādažiem, Ulbrokas, Ķekavas, Ikšķiles un Kokneses. Arī rīdzinieki.

Juris Blūms, RTU Tehniskās fizikas institūta direktors: “Mēs nemēģinām atņemt darbu skolām, bet mēs mēģinām to papildināt tieši tām skolām, kur nav vainu aprīkojuma, vai nu skolotāja. Lielāka problēma ir tieši ar skolotājiem, jo, lai sagatavotu pedagogu, kas mācīs padziļinātos kursus, mums ir vajadzīgs pietiekami ilgs laiks un pedagogu vairāk nepaliek. Tie, kas ir skolās, tie ir ļoti stipri noslogoti un daudzos gadījumos vienkārši nav spējīgi šo darbu veikt.”

RTU docents, ķīmijas pasniedzējs Mihails Gorskis skaidro: “Faktiski mēs esam ugunsdzēsēju komanda, kura mēģina lokāli dzēst sekas no ne īpaši labi sagatavotās un nepārdomātās reformas. Bagātās valstīs spēj nopirkt smadzenes, Latvijā smadzenes nenopirks. Tad, lai būtu iespēja sagatavot ārstus, inženierus, citu profesiju pārstāvjus, skolēniem ķīmija būtu jāzina un tad jācenšas pašiem.”

RTU secinājumi pēc aizvadītā gada mācībām liecina, šie vidusskolēni pēc apmācībām tiešām arī izvēlās apgūt darba tirgum trūkstošas profesijas – tie veiksmīgi iestājas ārstniecības, datorzinātņu vai dažāda veida inženierzinātņu studijās.

 

Lasīts 628 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Ap 100 vidusskolēnu no visas Latvijas ik nedēļu mēro ceļu uz Rīgu, lai padziļināti apgūtu fiziku vai ķīmiju