LIZDA ar aptauju sauks palīgā visus pedagogus, lai jauno darba slodžu un atalgojuma modeli vērstu par labu pedagogiem

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumam par slodžu un darba samaksas veidošanas principiem, kas iekļauti pedagogu jaunā darba modeļa melnrakstā.

Arodbiedrības ieskatā, tas būtiski pasliktinās pedagogu darba un dzīves apstākļus, salīdzinot ar šodienu.   Ar mērķi noskaidrot pedagogu viedokli par slodzēm, atalgojumu, piemaksām, darba kvalitāti un profesionālo izdegšanu, LIZDA rīkos pedagogu aptauju. Aptaujas rezultātus arodbiedrība izmantos sarunās ar IZM par pedagogu jauno atalgojuma modeli.  

IZM ir izveidojusi Pedagogu darba samaksas pilnveides darba grupu, kurā patlaban notiek asas diskusijas par pedagogu darba slodzes un darba samaksas veidošanas principiem. Darba grupā vairākums dalībnieku ir IZM vadošie ierēdņi. Notika balsojums par 40 darba stundu nedēļu pedagogiem, kam LIZDA piekrita, bet ar prasību noteikt maksimālo kontaktstundu skaitu un proporcionāli palielināt atalgojumu.

Darba grupas vairākums piekrita līdz 80 procentiem no darba laika paredzēt kontaktstundām un ne mazāk kā 20 procentus pārējiem pienākumiem. To arodbiedrība kategoriski neatbalsta. LIZDA varētu piekrist 40 stundu darba nedēļai tikai tādā gadījumā, ja ne vairāk kā 60 procenti būtu paredzēti kontaktstundām un ne mazāk kā 40 procenti pārējiem pienākumiem.  Turklāt LIZDA ieskatā, jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanai ir nepieciešams papildus finansējums, lai pedagogiem varētu samaksāt par visiem veiktajiem darbiem.

Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja: 

“Šim modelim ir jābūt uz strauju izaugsmi, radikālas situācijas uzlabošanos, profesijas prestiža paaugstināšanos virzītam. LIZDA primārais mērķis ir panākt to, lai jaunā darba samaksas modeļa  ieviešana nevienam pedagogam situāciju nepasliktinātu. Nepieļausim, ka pedagogiem ir jāveic arī tādi pienākumi, kuri nav iekļauti darba slodzē un nav apmaksāti. Guvām mācību 2016.gadā, kad izstrādāja jauno darba samaksas un slodzes veidošanās modeli, mācāmies no kļūdām. ” 

Lai noskaidrotu pedagogu viedokli par slodzēm, atalgojumu, piemaksām, darba kvalitāti un profesionālo izdegšanu, LIZDA tuvākajā laikā rīkos elektronisku vispārējās izglītības iestāžu pedagogu aptauju. Aptaujas rezultātus LIZDA izmantos sarunās ar IZM par pedagogu jauno atalgojuma modeli.

Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja: 

“Pedagoga balsij jāskan droši, skaļi un reālo situāciju balstītai. Mēs centīsimies aptaujāt pēc iespējas vairāk pedagogu. Rezultāti kalpos kā argumenti sarunās ar IZM par jauno atalgojumu un slodžu veidošanās modeli. Proti, mums rokās būs pedagogu mandāts, kas šoreiz ir ļoti svarīgs, jo darba grupā darba ņēmēju intereses pārstāv tikai LIZDA, bet politikas veidotāju un darba devēju intereses pārstāv visi pārējie četrpadsmit pārstāvji. Aicināsim ikvienu vispārējās izglītības iestādes pedagogu tajā piedalīties, lai ir lielāks darba ņēmēju mandāts. Mums ir jāizmanto šī iespēja, jo diez vai tik ātri atkal panāksim slodžu un samaksas sistēmas pārskatīšanu.”   

Diskusijās par pedagogu jauno atalgojuma modeli LIZDA atbalsta ieceri, ka finansējuma sadalījumā ir jāņem vērā klašu lielums. Tāpat arodbiedrība iestājas par izglītības iestāžu autonomiju, ja tiek novērsti riski, kas saistās ar nevienlīdzību pret pedagogiem

Lasīts 532 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 19 janvāris 2021 17:59
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi LIZDA ar aptauju sauks palīgā visus pedagogus, lai jauno darba slodžu un atalgojuma modeli vērstu par labu pedagogiem