Pirmdiena, 19 oktobris 2020 21:12

RTU izdod akadēmiskā godīguma terminu vārdnīcu

Atzīmējot Starptautisko ētikas dienu un dienu cīņai pret pasūtījuma darbiem, 21. oktobrī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) atvērs Akadēmiskā godīguma terminu vārdnīcu un iepazīstinās ar akadēmiskā godīguma vispārējām vadlīnijām.

Akadēmiskā godīguma nedēļas laikā no 19. līdz 23. oktobrim notiks arī dažādi citi pasākumi, aktualizējot diskusiju par ētikas ievērošanu akadēmiskajā vidē un vēršoties pret pasūtījuma darbiem.

Akadēmiskā godīguma terminu vārdnīca un vispārējās vadlīnijas ir dažādu valstu un nozaru pārstāvju kopdarba rezultāts. Darbā aktīvi iesaistījās RTU zinātnieki un mācībspēki. Izdevumu veido divas daļas. Pirmā daļā izskaidroti termini – doti termini angļu un latviešu valodā, un definīcijas latviešu valodā. Otrā daļa palīdz veidot izpratni par godīguma jautājumiem zinātnē un uzņēmējdarbībā. Vadlīnijas izklāsta minimālās prasības un atbildību dažādām akadēmiskajā darbā ieinteresētajām pusēm. 

Vārdnīcu un vadlīnijas izdevusi RTU Izdevniecība. To var iegādāties RTU Studentu Servisa centrā, Ķīpsalā, ir pieejama arī e-versija.

RTU aicina studentus, zinātniekus, mācībspēkus un visus interesentus piedalīties arī citos Akadēmiskā godīguma nedēļas pasākumos, kas notiks no 19. līdz 23. oktobrim. 

Šajā nedēļā Eiropas akadēmiskā godīguma asociācija, kuras aktīvs biedrs ir RTU, piedāvā vairākas tiešsaistes lekcijas un semināri, iepazīstinot ar akadēmiskā godīguma aktualitātēm Covid-19 pandēmijas laikā. Piemēram, ceturtdien, 22. oktobrī, plkst. 12.00 notiks vebinārs, kurā mācībspēki no visas Eiropas iepazīstinās ar izaicinājumiem, kam nācās stāties pretim pandēmijas laikā, un labās prakses piemēriem, kā organizēt mācības un pārbaudījumus tiešsaistē, izvairoties no negodprātīgas rīcības, plaģiātisma utt. Savukārt piektdien, 23. oktobrī, plkst. 12.00 notiks lekcija par ētisku uzvedību medicīnas pētījumos. Plašāka informācija par semināriem un reģistrēšanās tiem.

Arī RTU Studiju departaments organizēs divus īpaši studentiem domātus seminārus, lai palīdzētu labāk izprast, kas ir akadēmiskais godīgums, plaģiātisms, kā tas izpaužas studiju un zinātniskajā darbā un kā RTU studēt ētiski un godīgi. Semināri notiks «Zoom» platformā.

20. oktobrī plkst. 14.30 RTU Studiju departamenta direktore Ilze Birzniece ārvalstu studentus un viņu mācībspēkus lekcijā angļu valodā «Academic Integrity: How It Works @ RTU» iepazīstinās ar RTU principiem akadēmiskā godīguma jomā un palīdzēs saprast, kā tos nepārkāpt. Pieteikties semināram. Savukārt 22. oktobrī plkst. 14.30 RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Uzņēmējdarbības inženierijas un vadības institūta docente Līga Kamola lekcijā «Akadēmiskais godīgums studijās un pētniecībā» skaidros akadēmiskā godīguma būtību un dažādos aspektus. Pieteikties lekcijai. 

Akadēmiskā godīguma nedēļā RTU Studentu parlaments sociālajos medijos stāstīs, kāpēc akadēmiskajā vidē ir svarīgi ievērot ētikas principus un cīnīties pret negodīgu rīcību. 

 

Lasīts 674 reizes Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 19 oktobris 2020 21:17
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi RTU izdod akadēmiskā godīguma terminu vārdnīcu