Otrdiena, 15 septembris 2020 08:26

"Latvijas pasts" izdod pastmarku par godu ķīmijas zinātniecei Emīlijai Gudriniecei (papildināts)

VAS "Latvijas pasts" izdod jaunu pastmarku un aploksni par godu ķīmijas zinātnieces un sporta entuziastes Emīlijas Gudrinieces 100 gadu jubilejai.

Jaunā pastmarka tiek izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, bet īpašā aploksne - 1000 eksemplāros. 

Pastmarkas nominālvērtība ir viens eiro, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā.

Filatēlijas izdevumu autore māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja pastmarkas un aploksnes vizuālajā noformējumā izmantojusi materiālus no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) krājumiem - ķīmiķes personiskos pierakstus un 1951. gada fotoportretu. Filatēlijas materiālos attēlota arī ķīmiska struktūra - nitrofurānu rindas savienojums antibakteriālais līdzeklis furacilīns jeb Nitrofurazons, kura sintēzes tehnoloģiju izstrādāja Gudriniece un kuru AS "Olainfarm" ražo vēl šobrīd.

"Latvijas pasta" pārstāvji norādīja, ka Gudriniece bija RTU profesore un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe - izcila ķīmiķe un augstskolu pedagoģe, RTU Organiskās sintēzes un biotehnoloģijas katedras dibinātāja un ilggadēja vadītāja no 1963. gada līdz 1989. gadam. Gudrinieces zinātniskais darbs mūža garumā bija veltīts heterociklu sintēzei, to bioloģiskās aktivitātes pētījumiem, arī augu eļļu praktiskās izmantošanas iespējām biodīzeļdegvielas ražošanā. 

Līdztekus zinātniskajam darbam ķīmiķe aizrāvās arī ar motobraukšanu, tostarp viņa savulaik ieguvusi Latvijas čempiones titulu motobraukšanā.

Gudriniece piedzima 1920. gadā, bet mira - 2004. gadā. 

Pastmarku un aploksni "Emīlijai Gudriniecei - 100" sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10. pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50. pasta nodaļā tirdzniecības centrā "Origo", Stacijas laukumā 2, pasta centrā "Sakta" Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī "Latvijas pasta" e-veikalā.

Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta piektdien, 18. septembrī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē Rīgā, Paula Valdena ielā 3/7, no plkst. 10 līdz 17. Turpat plkst.12.30 norisināsies arī svinīgs pastmarkas prezentācijas pasākums, kurā piedalīsies "Latvijas pasta", RTU un Latvijas Zinātņu akadēmijas vadības pārstāvji.

Pastmarkas prezentācijas pasākums...

Lasīt arī:

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē prezentēs ķīmiķei Emīlijai Gudriniecei veltītu pastmarku

"Latvijas pasts" izdod pastmarku par godu ķīmijas zinātniecei Emīlijai Gudriniecei

Pirmdien klausāmies LR1 raidījumu «Emīlijas Gudrinieces un Alfrēda Ieviņa devums ķīmijā»!

LR1 raidījums «Emīlijas Gudrinieces devums ķīmijā»

 

Lasīts 600 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 19 septembris 2020 18:47
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi "Latvijas pasts" izdod pastmarku par godu ķīmijas zinātniecei Emīlijai Gudriniecei (papildināts)