Diagnosticējošie darbi un centralizētie eksāmeni dabaszinātņu mācību priekšmetos 2017./2018. mācību gadā

Iepriekšējos divos mācību gados atbilstoši Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020. gadam plānotajam dabaszinātņu mācību priekšmetos notika diagnosticējošie darbi un piloteksāmeni. Rezultāti ir apkopoti VISC vietnes sadaļā "Vispārējā izglītība. Pārbaudes darbi. Metodiskie materiāli".

Skolotāju aptaujās saņēmām labas atsauksmes par diagnosticējošajiem darbiem 10.klasē (ievadvērtēšana, uzsākot mācības vidusskolas posmā) un 11.klasē (laboratorijas darbs). Vērtīgu pieredzi ieguva darbu veidotāji, organizējot fizikas un ķīmijas diagnosticējošā darba izpildi tiešsaistē. Savukārt laboratorijas darba mērķis bija novērtēt skolēnu eksperimentālo prasmju apguvi mācību procesa vidusposmā (11.klases beigās), lai varētu koriģēt mācību procesu, ja tas nepieciešams. Laboratorijas darbi fizikā un ķīmijā notika vienlaikus, un tos veica vairāk nekā 5000 skolēnu, kas ievērojami pārsniedz centralizēto eksāmenu kārtojušo skolēnu skaitu šajos priekšmetos.

Lai uzsvērtu eksperimentālo un pētniecisko prasmju nozīmi mācību priekšmetu apguvē un lai iesaistītu pēc iespējas lielāku skaitu skolēnu laboratorijas darbu izstrādē, 2017./2018.mācību gadā VISC turpinās piedāvāt skolām diagnosticējošos laboratorijas darbus 11. klasē fizikā un ķīmijā. To norise paredzēta vienlaicīgi 2018. gada 10. aprīlī. Izglītības iestādes varēs ļaut skolēniem izvēlēties, kura diagnosticējošā darba norisē viņi vēlas piedalīties. Diagnosticējošos darbus matemātikā 8. klasei, dabaszinātnēs 9. klasei, fizikā un ķīmijā 10. klasē VISC šogad vairs neveidos.

Ievērojot skolotāju metodiskajās apvienībās izteiktos priekšlikumus un piloteksāmena rezultātus, sākot ar 2017./2018. mācību gadu veiktas izmaiņas centralizētā eksāmena fizikā, ķīmijā un bioloģijā darba uzbūvē - atcelta skolās izstrādāto laboratorijas darbu (eksāmena 4. daļa) iesniegšana centralizētajā eksāmenā fizikā, ķīmijā un bioloģijā. Eksāmenā netiek mainīts maksimālais iegūstamo punktu skaits. Eksāmenā daļa uzdevumu, tāpat kā līdz šim, pārbaudīs eksperimentālo un pētniecisko zināšanu lietojumu.

Skolēnam rakstiski (alternatīvs eksperimentālajam darbam) būs jādemonstrē zināšanu lietojums: problēmas saskatīšanā un eksperimenta gaitas plānošanā, darba piederumu izvēlē, novērojumu un mērījumu veikšanā, eksperimenta datu reģistrēšanā ar nepieciešamo precizitāti un eksperimenta datu izskaidrošanā un novērtēšanā. Diagnosticējošo darbu un eksāmenu programmas tiks publicētas VISC interneta vietnē 2018. gada janvārī.

A. Cābelis

 

Lasīts 2876 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 01 septembris 2017 10:49
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Diagnosticējošie darbi un centralizētie eksāmeni dabaszinātņu mācību priekšmetos 2017./2018. mācību gadā