LR1 raidījums «Kādiem nolūkiem kalpo tehniskais tekstils?»

Kad dzirdam vārdu tekstils visbiežāk domājam par apģērbu vai mājas precēm, taču tekstils ir noderīgs arī daudzās citās nozarēs, tostarp, rūpniecībā, medicīnā, mašīnbūvē un pat arhitektūrā.

Kādiem nolūkiem kalpo tehniskais tekstils un kā tas top, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesore Ilze Baltiņa.

Tapešu dizains Latvijā

Viens no tekstila veidiem, kas ik dienas mums ir acu priekšā ne vienā mājā vien, ir tapetes. Šim šķietami ikdienišķajam sienas rotājumam ir ne tikai sena, bet arī ļoti daudzveidīga vēsture, no smalkām ādas imitācijas tapetēm līdz vienkāršām papīra loksnēm.

Zīda un samta tapetes, kas tika ievestas no Holandes, Francijas un Anglijas, greznoja grāfu un baronu muižas un pilis Latvijā jau kopš 17. gadsimta. Bet par tapetēm kā rūpniecisku dizaina elementu pie mums varam runāt sākot ar 19. gadsimta sākumu, kad šos sienas greznojumus iegādājās turīgākais iedzīvotāju vidusslānis. Un Latvijā parādās arī pirmās tapešu fabrikas. Mākslas vēsturniece Laura Lūse ir pamatīgi izpētījusi šo tematu. Viņa arī stāsta par šī sienu apdares materiāla izskatu un veidu, un ražošanu 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.

Raidījuma ieraksts...

 

Lasīts 1388 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 01 marts 2016 10:44
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi LR1 raidījums «Kādiem nolūkiem kalpo tehniskais tekstils?»