Zinātnieki stāsta par nākotnes enerģiju – kodolsintēzi

Ceturtdien, 18. februārī, Latvijas Universitātē (LU) Zinātnes kafejnīcas pasākumā “Kodolsintēze – nākotnes enerģija” šīs jomas speciālisti sprieda par dažādiem kodolsintēzes aspektiem. Pasākums bija ieinteresējis daudzus klausītājus, kas kuplā skaitā bija ieradušies LU kafejnīcā.

Kontrolējama kodolsintēze ir potenciāli izmantojama elektroenerģijas iegūšanai, jo tā nedotu tik daudz bīstamu kodolatkritumu kā pašlaik darbojošās atomelektrostacijas. Tomēr pagaidām nav izdevies augsttemperatūras plazmu ar magnētiskā lauka palīdzību noturēt pietiekami ilgi, lai process būtu enerģētiski izdevīgs.

Latvijas un Latvijas Universitātes zinātnieki strādā projektos pie nākotnes kodolsintēzes reaktoru izveides,  kurus varēs izmantot elektroenerģijas ražošanai. Par to, cik daudz šajos pētījumos paveikts, Zinātnes kafejnīcā stāstīja LU Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) direktors un vadošais pētnieks Andris Šternbergs, kurš atskatījās gan kodolsintēzes pētniecības vēsturē, gan arī detalizētāk informēja klausītājus par ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) izbūves projektu, kurā piedalās arī Latvijas zinātnieki, kā arī citiem kodolsintēzes projektiem un šīs jomas jaunumiem.

LU CFI Teorētiskās fizikas un datormodelēšanas nodaļas Pašorganizēto sistēmu kinētikas laboratorijas vadošais pētnieks Oļģerts Dumbrājs informēja par Eiropas ITER žirotrona projektēšanas un konstruēšanas pašreizējo stāvokli, kā arī iepazīstināja ar žirotrona darbības principu. Kā skaidroja pētnieks - elektromagnētisko viļņu ģenerators žirotrons ir sērkociņš, ar ko var aizdedzināt plazmu.

Pasākumā piedalījās arī CFI Pusvadītāju materiālu nodaļas EXAFS Spektroskopijas laboratorijas vadošie pētnieki Juris Purāns un Andris Anspoks, kā arī LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Gunta Ķizāne.

Noskatīties video...

Lasīts 1459 reizes Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 22 februāris 2016 00:50
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Zinātnieki stāsta par nākotnes enerģiju – kodolsintēzi