Ir izgudrotas jaunas pretvēža zāles

Latvija ir slavena kā vieta, kurā padomju laikos izgudroti daudzi vēl mūsdienās plaši izmantoti medikamenti. Un iespējams, ka tuvākajos gados šim sarakstam pievienosies arī jaunas pretvēža zāles, kas spēj pilnībā apturēt audzēju izplatību.

Tās izgudrojusi zinātnieku grupa no Latvijas organiskās sintēzes institūta. Šodien šie zinātnieki arī saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu par ievērojamāko sasniegumu zinātnē 2015. gadā.

Organiskās sintēzes institūta zinātnieks Pāvels Arsenjans kopā ar kolēģiem atklājuši jaunas zāles pret 21. gadsimta sērgu – vēzi. Arsenjans institūtā strādā kopš deviņdesmitajiem gadiem, un darbu pie šīm zālēm viņš sācis jau pirms desmit gadiem. Sākotnējā iecere bijusi atrast jaunas zāles pret krūts vēzi, bet laika gaitā atklājies, ka šīs zāles lieliski darbojas arī pret citiem slimības paveidiem.

“Selēnu saturošie preparāti spēj nomākt sarkomas augšanu līdz simts procentiem. Mums ir arī ļoti iespaidīgi rezultāti melanomas gadījumā,” skaidro zinātnieks.

Visa pamatā ir selēns – ķīmisks elements, kas ir svarīgs cilvēka veselībai, un palīdz pretoties virknei slimību, arī vēzim. Tomēr līdz šim visas piedevas, ar kuru palīdzību selēnu varēja iekļaut medikamentos, bija ļoti toksiskas. Arsenjana vadītajai zinātnieku grupai šo problēmu ir izdevies novērst.

“Mēs atradām vielas, kas absolūti nomāc audzēju augšanu un dzīvo uz dzīvnieku modeļiem, bet, kas ir vissvarīgākais, mēs atradām savienojumu klāstu, kas pilnībā aptur metastāzes veidošanos,” norāda Arsenjans.

Tieši vēža metastāzes ir viena no galvenajām mūsdienu medicīnas problēmām cīņā ar šo slimību. Primāros audzējus var veiksmīgi izoperēt vai nomākt ar ķīmijterapiju, tomēr vēzis tādā veidā nav uzvarēts, ja sākas metastāzes – audzēji sāk veidoties citviet organismā. Šobrīd pret to var cīnīties ar ļoti dārgu un smagu blakusparādību pilnu terapiju.

“Ja es nemaldos, tas maksā 30 000 eiro mēnesī, tā terapija. Mūsu preparāti ir daudz daudz lētāki un pagaidām bez blakusefektiem,” teic zinātnieks.

Pagaidām šī viela zinātnieku valodā gan ir tikai zāļvielas kandidāts. Līdz brīdim, kad to masveidā varētu sākt izmantot medicīnā, paies vēl vismaz septiņi gadi un būs nepieciešamas milzu investīcijas turpmākā pētniecībā un pārbaudēs. Iepriecinošā ziņa šajā gadījumā gan ir tā, ka preparāts jau esot izraisījis kāda starptautiskā farmācijas milža interesi. Arī Latvijā zinātnieku sasniegumi nav palikuši nepamanīti – šodien Zinātņu akadēmijā jauno pretvēža zāļu izstrādāšana tika godināta kā viens no 2015. gada lielākajiem sasniegumiem zinātnes sasniegumiem Latvijā.

Lasīts 2256 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Ir izgudrotas jaunas pretvēža zāles