Speciālisti peļ «strukturētā» ūdens popularizēšanu zinātkāres centrā «Zili brīnumi»

Tā sauktā „strukturētā” ūdens „Memory Water” izplatītāji sola, ka viņu produkts palielina cilvēkā bio-enerģiju un ir ceļš uz laimi, taču zinātnieki to dēvē par pseidozinātnes izstrādājumu. „Memory Water” jau vairākus gadus sponsorē Zinātkāres centru „Zili brīnumi”, kas par savu mērķi sauc bērnu izglītošanu. Speciālisti pauž bažas, ka izglītības vietā šādam produktam atrasties nevajadzētu.

""Memory Water” ir īpašs ūdens, strukturēts ar unikālu 18 posmu tehnoloģiju. Strukturēts ūdens palielina cilvēkam bio-enerģiju. Mūsu veiksme un labsajūta dzīvē ir atkarīga tieši no bio-enerģijas daudzuma." Tā savā mājas lapā raksta "Memory Water" jeb "strukturētā" ūdens izplatītāji.

Veikalu plauktos tas izceļas ar augsto cenu, taču pēc garšas un izskata to gan atšķirt nevar.

Uztura speciāliste Ksenija Andrijanova stāsta, ka patiesībā zinātniskā terminoloģija šajā gadījumā piesedz vien tukšas blēņas, kas sākās deviņdesmito gadu sākumā ar kādu japāņu pētnieka eksperimentu.

"Viņš paņēma divus ūdeņus, un vienam izteica labas domas, labus vēstījumus, un otru, rupji sakot, nolamāja. Tad, bildējot zem mikroskopa ūdens kristālus, atklāja, ka ūdens, kuram bija veltīti labi vārdi, viņš veidoja smukus kristālus, un ūdens, kam ir veltīti slikti vārdi, viņš veidoja neglītus kristālus. Tas eksperiments bija veikts ārpus laboratorijas. Viņš bija pilnīgi nekontrolēts, un tad, kad zinātnieki mēģināja eksperimentu atkārtot, viņi saprata, ka tas tā gluži nestrādā," atzīst Andrijanova.

Uztura speciāliste stāsta, ka cilvēki viegli notic šādām pseidozinātnēm, jo tās ērti un saprotami paskaidro sarežģītas lietas. Tirgotāji to veiksmīgi izmanto arī mārketingā.

"Viņi ir atrodami visos sociālajos tīklos, kur viņi izplata savu produkciju, viņi sadarbojas ar uzņēmumiem. Tāpēc vienkārši patērētājs savā redzes lokā redz šo produktu un viņš viņu iegādājas, klāsta uztura speciāliste.

Viens no "Memory Water" izplatītāju sadarbības partneriem ir Zinātkāres centrs "Zili brīnumi", kas par savu uzdevumu min bērnu izglītību.

Centra izveidotājs ir Aldis Kalniņš. Savā grāmatā „Zili brīnumi” Kalniņš bija ievietojis ilustrāciju par to, ka ūdeni var ietekmēt ar vārdiem un domām, taču pēdējos izdevumos ilustrācija no grāmatas ir izņemta. Sadarbību ar "Memory Water" viņš pamato ar to, ka centram tā ir izdevīga.

"Viņi ir ļoti labi sadarbības partneri, kas ir vieni no pašiem pirmajiem, kas pieteicās piegādāt mums centram ūdeni, un to dara bez maksas. Viņi mums nemaksā! Par to mēs viņu produktus izliekam redzamā vietā mūsu centrā. Vienkārši parasts bizness, viss. Nevienam šeit neko nestāsta un nerāda par strukturētu ūdeni," norāda Kalniņš.

„Zili brīnumi” mājas lapā gan ir ievietota arī saite uz „Memory Water” interneta vietni zem uzraksta „Īpaši attīrīts ūdens!”. Kalniņš atzīst, ka viņš nav zinātnieks un nezina, vai "Memory Water" saukļiem par īpašo ūdeni ir kāds pamatojums, taču, kamēr ūdens bērniem nekaitē, sadarbību ar "Memory Water" centrs turpinās.

Fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs gan uzskata, ka tā sauktā „strukturētā” ūdens izrādīšana vietā, kur bērni sper pirmos soļus zinātnē, ir kļūda. Tomēr pašam centram viņš velta atzinīgus vārdus.

""Zilie brīnumi” pilda ārkārtīgi svarīgu misiju. Viņi tiešām atraisa bērnos, ģimenēs zinātkāri, izbrīnu par to, cik šī ir smalka, neparasta pasaule, un cik daudz lietas var saprast domājot, izzinot, meklējot. Šajā gadījumā, kad tā nekritiski tiek piedāvāti aplami apgalvojumi, tas var radīt tādu nepareizu priekšstatu par to, kas ir zinātnisks un kas nav. Bet es domāju, ka šeit nebūtu pareizi prasīt pilnu atbildību tikai no Zinātkāres centra. Ne velti tā ir zinātkāre, un tas ir tikai pirmais solis ceļā uz zināšanām," sacīja Kaščejevs.

Strukturētā ūdens piekritējiem uztura speciāliste Ksenija Andrijanova iesaka aizdomāties, cik cilvēku nonāk kontaktā ar nopirkto „Memory Water” pudelīti. Ja domas tiešām spētu ūdeni ietekmēt, visdrīzāk, arī kāda negatīva doma ūdenī būs aizķērusies.

Māris Klūga, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondents

Noklausīties raidījuma ierakstu...

Lasīts 1469 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 23 decembris 2015 10:31
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Speciālisti peļ «strukturētā» ūdens popularizēšanu zinātkāres centrā «Zili brīnumi»