Pabeigts LU Cietvielu fizikas institūta koordinētais Valsts nozīmes pētniecības centra attīstīšanas projekts

Šogad sekmīgi ir noslēdzies ERAF projekts “Nanostrukturēto un daudzfunkcionālo materiālu, konstrukciju un tehnoloģiju Valsts nozīmes pētniecības centra zinātniskās infrastruktūras attīstīšana”.

Projektu koordinēja Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI). Tā izpildē piedalījās abas lielākās universitātes - Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kā arī materiālzinātnēs pazīstami institūti - LU Fizikas institūts; LU Polimēru mehānikas institūts un RTU Neorganiskās ķīmijas institūts.

ERAF projekta mērķis bija izveidot pētniecības, mācību, un inovāciju centru, kurā virtuāli un reāli apvienotos un viens otru papildinātu studiju un zinātniskais darbs, atrastos pasaules klases zinātniskā aparatūra, kas ļautu veikt starptautiska līmeņa pētījumus. Kopējās projekta investīcijas sastādīja 10 963 237,64 EUR.

Rezultātā visu dalībnieku institūcijās ir būtiski uzlabota zinātnes infrastruktūra un zinātnieku darba apstākļi – 607 m2 platībā izbūvētas un aprīkotas tīrtelpas, rekonstruēti 2276 m2 laboratoriju un ņemta dalība LU Dabaszinātņu akadēmiskā centra būvniecībā. Projekta laikā atjaunotās laboratorijas ir aprīkotas ar 54 jauniem, līdz šim Latvijā nepieejamiem, pētnieciskās aparatūrās kompleksiem, kā arī modernizētas 6 unikālas aparatūras vienības, kas tagad ir pieejamas visu institūciju zinātniskajiem darbiniekiem, kā arī studentiem un doktorantiem.

Projekta ietvaros tika uzsākta Latvijas mēroga nanotehnoloģiju un materiālu pētniecības centra „LATNANO-C” veidošana, kurā ar visu partneru finansiālo atbalstu ir izvietotas tādas iekārtas kā skenējošais elektronu mikroskops ar fokusētu jonu staru un gāzu injekcijas sistēmu un transmisijas elektronu mikroskops, kā arī kopīgi ar LU iegādātā lāzerlitogrāfijas iekārta.

Projekts ir labs sākums vienotai zinātniskās infrastruktūras izmantošanas sistēmas izveidei un devis spēcīgu impulsu kopējas pētnieciskās telpas izveidei Latvijā.

Līga Grīnberga

Lasīts 1396 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 22 decembris 2015 08:10
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Pabeigts LU Cietvielu fizikas institūta koordinētais Valsts nozīmes pētniecības centra attīstīšanas projekts