LR1 raidījums “Smiltis - pieprasīts resurss un vērtīgs derīgais izraktenis arī Latvijā?”

Pasaules derīgo izrakteņu klāstā smiltis parasti nepiesauc kā pirmās un dārgākās. Un tomēr – smiltis ir viens no pieprasītākajiem resursiem, kura ieguve gadā pārsniedz 50 miljardus tonnu. Cik dažādas ir smiltis, no kā tās sastāv un kādas tās ir Latvijā?

Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem atbildes meklējam raidījumā Zināmais nezināmajā, jo izrādās, arī Latvijā var atrast arī zelta smilšu graudiņus. Raidījuma viešņa - Latvijas Universitātes (LU) muzeja eksperte un LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētniece Vija Hodireva.

"Vēsture ir sena par zelta pētījumiem Latvijā, atzīst Vija Hodireva. "Ja man prasa, vai Lativjā ir zelts, es saku - jā, bet cik daudz – piecu smilšu graudu lielumā."

Pētniee atklāj, ka jau pirms vairākiem gadiem, pētot smilšu minerālo sastāvu, gan Kurzemē, gan Vidzemē tika atklāti daži zelta graudi. Tie ir ap milimetru lieli. Tas tomēr nav pietiekami daudz, lai zeltu iegūtu pie mums iegūtu.

Noklausīties raidījuma ierakstu…

Lasīts 813 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 01 decembris 2019 10:29
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi LR1 raidījums “Smiltis - pieprasīts resurss un vērtīgs derīgais izraktenis arī Latvijā?”