LR1 raidījums: «RTU pētnieki radījuši siltumizolācijas materiālu no priežu un egļu skujām»

Egļu un priežu skujas kā siltumizolējošs materiāls būvniecībā un iepakojumu izstrādē - ar šādu unikālu ideju klajā nākuši pētnieki Rīgas Tehniskajā universitātē. No priedēm radīta izolācija būtu lētāka un arī videi draudzīgāka, un jau šobrīd šī ideja ir uzsākusi komercializācijas ceļu. 

Raidījumā Zināmais nezināmajā par jauno materiālu stāsta inženierzinātņu doktore, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošā pētniece Indra Muižniece un RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vides zinātnes studiju programmas doktorants Krišs Spalviņš.

"Idejas sākums meklējams jau pirms sešiem gadiem, kad bija doma pamēģināt, vai skujas nevarētu pielietot siltumizolācijas materiālu ražošanā. Tieši skujas, kas palikušas pēc mežizstrādes, un skujas, kas paliek pāri pēc dažādu ķīmisko vielu ieguves no tām," stāsta Indra Muižniece.

Risinājumi samilzušajai atkritumu problēmai

Lēti un izturīgi plastmasas izstrādājumi tiek plaši izmantoti  ikdienā, bet to augošo popularitāti papildina strauji augošais plastmasas atkritumu daudzums arī jūrās un okeānos. Tas savukārt negatīvi ietekmē dabu un cilvēku veselību.

Ik gadu Eiropas Savienība saražo ap 26 miljoniem tonnu plastmasas atkritumu un mazāk nekā 30% no kopējā apjoma tiek izmantoti otrreizējai pārstrādei. Daļa no tā tiek eksportēta pārstrādei trešajās valstīs, atlikusi daļa tiek nogādāta atkritumu uzglabāšanas poligonos, sadedzināta vai paliek apkārtējā vidē – mūsu mežos, pludmalēs, upēs un jūrās. Kā uz šī fona izskatās plastmasas maisiņi, kuri no šī gada kā bezmaksas prece ir aizliegta mūsu veikalos, un kāda varētu būt labākā un videi draudzīgākā metode, lai plastmasu pārstrādātu, stāsta biedrības „Zaļā brīvība” valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga.

Runājot par plastmasas pārstrādi šobrīd – Ķīna, kas līdz šim uzņēmās pārstrādāt daļu plastmasas atkritumu, kas nāca no Eiropas, tagad ir paziņojusi, ka turpmāk aizliegs plastmasas atkritumu importu no Eiropas Savienības un nu mums pašiem jādomā, kā tikt ar šo problēmu galā.

Noklausīties raidījuma ierakstu...

Lasīts 896 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 27 janvāris 2019 19:01
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi LR1 raidījums: «RTU pētnieki radījuši siltumizolācijas materiālu no priežu un egļu skujām»