LR1 raidījums «Liktenīgās nejaušības ķīmijā. Zinātnieki savus atklājumus mēdz arī nosapņot!»

Viens piliens tur, viens šur - kā nejaušības mainījušas pasaules gaitu un ļāvušas kāpt pa slavas kāpnēm pasaulslaveniem ķīmiķiem?

Vai ķīmija ir nejaušību zinātne un vai veiksmīga nejaušība ķīmijā ir ikdiena vai tomēr ilgu gadu darbs, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors, RTU Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors ķīmijas doktors Māris Turks.

Zirnekļu tīkls iedvesmo zinātniekus

Ne reizi vien plašsaziņas līdzekļos šajā gadā var lasīt ziņas par Latvijas Organiskās sintēzes institūta jauno Fitoķīmijas laboratoriju, kurā pēta medicīnā izmantojamus augu un dzīvnieku izcelsmes vielas, arī zirnekļa tīklus.

Lai arī izskatās smalks un trausls, tomēr zirnekļa tīkla pavediens ir viens no visstiprākajiem un viselastīgākajiem dabīgajiem materiāliem. Nākotnē no šāda mākslīgi radīta materiāla varētu veidot bruņu vestes un medicīnā izmantojamus materiālus. No kā sastāv zirnekļa tīkls, kas notiek zirneklim vēderā, kā viņš veido savu tīklu, kā zinātnieki to varētu atdarināt un kā notiek darbs pie tā pētniecības un sintezēšanas, stāsta Latvijas Organiskās sintēzes institūta Fizikālās organiskās laboratorijas pētnieks Mārtiņš Otikovs.

Noklausīties raidījuma ierakstu...

Lasīts 1142 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 27 jūlijs 2017 18:40
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi LR1 raidījums «Liktenīgās nejaušības ķīmijā. Zinātnieki savus atklājumus mēdz arī nosapņot!»