Stipendiju "Sievietēm zinātnē" saņēmušas visu trīs Baltijas valstu zinātnieces

Šogad pirmo reizi stipendija “Sievietēm zinātnē” tika pasniegta Baltijas valstu zinātniecēm. Svinīgā ceremonijā Latvijas Zinātņu akadēmijā piektdien, 26. maijā, 6000 eiro vērtās stipendijas saņēma piecas zinātnieces no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Stipendiju saņēma trīs talantīgas Latvijas zinātnieces – Renāte Ranka, Jekaterīna Ivanova un Marina Sokolova, kā arī Lietuvas zinātniece Urte Neniskīte un Els Heinsalu no Igaunijas.

Dr.biol. Renāte Ranka strādā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Molekulārās mikrobioloģijas un saimniekorganisma-patogēnu mijiedarbības laboratorijā. Viņas pētījums ir par dažādu ērču sugu mikrobiomu Latvijā un iespējamo ietekmi uz ērču izraisīto slimību ekoloģiju. Pētījums saistīts ar dažādu ērču sugu mikroorganismu kopu jeb mikrobioma raksturojumu un tādu faktoru konstatēšanu, kas var ietekmēt infekciju izplatīšanos populācijā.

Rīgas Tehniskās universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētnieces Mg.Sc.ing. Marinas Sokolovas pētījuma mērķis ir izveidot kompozītmateriālus, kas līdzinās cilvēka kaula struktūrai un var palīdzēt cīņā ar tādām slimībām kā osteoporoze, artrīts, kaulu vēzis un citas.

Mg.Sc.ing. Jekaterīna Ivanova strādā Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, un jaunās zinātnieces pētījums ir veltīts potenciālu pretvēža savienojumu izstrādei - Aromātisko sulfonamīdu kā ogļskābes anhidrāžu inhibitoru sintēze.

Lietuves jaunā zinātniece Dr. Urte Neniskīte strādā Viļņas Universitātes Neirobioloģijas un biofizikas nodaļas Dzīvības zinātņu centrā. Viņas pētījumam ir potenciāls atklāt noteiktu neiroloģiskas attīstības un neiropsihiatrisku slimību, piemēram, autisma vai šizofrēnijas molekulāro iemeslu.

Dr. Els Heinsalu darbojas Nacionālās ķīmiskās fizikas un biofizikas institūta Augstas energoefektivitātes un skaitļošanas fizikas laboratorijā Igaunijā un pēta lingvistiskās un ekoloģiskās sistēmas.

1998. gadā dibinātā L’Oréal – UNESCO programma “Sievietēm zinātnē” tika izveidota, lai izteiktu atzinību zinātniecēm un veicinātu sieviešu iesaisti zinātnē. Programmas ietvaros tiek apbalvotas sievietes zinātnē, kuru sasniegumi veicina zinātnes attīstību, sniedz lielu ieguldījumu sabiedrībā, kā arī atbalstu daudzsološām, jaunām sievietēm, kuras darbojas savas zinātnes disciplīnas sekmēšanā.

Stipendiju programma “Sievietēm zinātnē” Latvijā tika dibināta 2005. gadā. Trīspadsmit gadu laikā 41 talantīga, jauna sieviete zinātnē ieguvusi stipendiju, lai īstenotu daudzsološus pētnieciskos projektos.

2017. gadā tā tika ieviesta arī Igaunijā un Lietuvā, lai visā Baltijā veicinātu, uzlabotu un iedrošinātu sieviešu iesaisti dzīvības, vides zinātnēs, fizikas un inženierzinātnēs. L’Oréal Baltic stipendijas programma “Sievietēm zinātnē” tiek īstenota sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, UNESCO Igaunijas Nacionālo komisiju un Igaunijas Zinātņu akadēmiju, UNESCO Lietuvas Nacionālo komisiju un Lietuvas Zinātņu akadēmiju.

L’Oréal Baltijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” ceremonijas laikā jaunās zinātnieces sveica programmas patronese Vaira Vīķe–Freiberga, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas viceprezidents, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, L’Oreal Baltijas un Polijas ģenerāldirektore Violeta Rosolovska (Wioletta Roslowska), Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Igaunijas Zinātņu akadēmijas prezidents Tarmo Soomere un Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents Valdemaras Razumas.

Ceremonijas laikā tika prezentēta arī jaunā ceļojošā izstāde “Sievietēm Zinātnē”. Šajā izstādē tās veidotāji iepazīstina ar piecām ievērojamām Baltijas zinātniecēm, izceļot viņu izcilību, radošumu un inteliģenci. Pašlaik izstāde apskatāma Latvijas Zinātņu akadēmijas telpās. Jūlijā tā būs pieejama tirdzniecības centra “Galerija Centrs” apmeklētājiem.

Pērn stipendiju "Sievietēm zinātnē" ieguva inženierzinātņu doktore materiālzinātnēs Kristīne Šalma-Ancāne, LU dabaszinātņu maģistre bioloģijā Ilze Dimantaun inženierzinātņu maģistre ķīmijas tehnoloģijā Jevgeņija Lugiņina.

Aija Miglāne, L'Oréal Baltic

Lasīts 1185 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 27 maijs 2017 10:17
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Stipendiju "Sievietēm zinātnē" saņēmušas visu trīs Baltijas valstu zinātnieces