Daugavpils Universitāte realizēs projektu „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”

Eiropas Reģionālā attīstības fonds finansēs projektu „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”. Projekta īstenošanas laiks: 01.03.2017. – 29.02.2020.

Projekta iesniedzējs: Daugavpils Universitāte

Projekta partneris: Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

Projekta mērķis: sintezēt jaunus luminoforus slimību diagnostikai medicīnā un veterinārmedicīnā.

Projektā paredzētie pētījumi un sagaidāmie rezultāti:

projekta ietvaros tiks veikti fundamentālas dabas pētījumi, risinot šādus uzdevumus:
• izveidot jaunu starpdisciplināru zinātnieku grupu jaunu luminiscējošu krāsvielu sintēzes metožu meklējumiem,
• izstrādāt un aprobēt praksē sintezētas krāsvielas,
• veidot jaunu diagnostikas metožu aprakstus un protokolus, kas dos solīdu bāzi vairākiem biomedicīnas pielietojumiem,
• iegūt jaunas zināšanas, sniedzot ieguldījumu biomedicīnas, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācijas un biotehnoloģijas jomas attīstībā,
• sekmēt un attīstīt sadarbību starp Latvijas zinātniskām institūcijām – DU un BMC,
• attīstīt zinātnes cilvēkkapitālu, iesaistot pētījumu realizācijā jaunos zinātniekus un studējošos.

Projekta īstenošanas rezultātā tiks izstrādātas jaunu luminiscentu krāsvielu sintēzes metodes, no kurām tiks atlasīti perspektīvākie luminofori biomedicīniskiem pētījumiem. Pētījumu rezultāti tiks koncentrēti uz jaunu inovatīvu metožu protokolu izstrādi histoloģijā, kariotipēšanā, parazitoloģijā u.c.

Galvenais jaunu luminiscento krāsvielu ražošanas mērķis ir radīt krāsvielas ar uzlabotām krāsošanas, fotoķīmiskām un fotofiziskām īpašībām. Jaunām luminiscentām krāsvielām jābūt spilgtām, ar augstu luminiscences kvantu izeju, lai vizualizētu blāvus paraugus vai reģistrētu bioloģiskas struktūras ar zemu intensitāti.

Katru gadu tiek sintezētas jaunas luminiscentas krāsvielas, tomēr tikai dažas spēj vizualizēt mērķstruktūras bioloģiskos objektos, nepielietojot specifiskas antivielas, tādēļ ir svarīgi turpināt jaunu – labāku – luminoforu meklējumus. Plašu krāsvielas pielietošanas loku nodrošinās tās nejūtība pret pH vides svārstībām un pastiprināta fotostabilitāte. Luminiscences intensitāte būs stabila uz ilgu laiku bez izteiktas toksiskas iedarbības uz organismu.

Projekta kopējās izmaksas: 580 000 EUR

(no tām ERAF atbalsta intensitāte – 85%, valsts budžeta atbalsta intensitāte – 7,5 %, DU līdzfinansējums – 7,5%)

Projekta zinātniskais vadītājs: Dr.chem., doc. Jeļena Kirilova (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. )

Projekta administratīvais vadītājs: Lilita Rēķe (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. )

Lasīts 1172 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 14 maijs 2017 13:53
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Daugavpils Universitāte realizēs projektu „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”