LR1 raidījums «Cietvielu Fizikas institūts iesaistās zinātniskajā projektā CAMART 2»

Investīcijas izglītībā, zinātnē un inovācijās, iespējams, ir vissaprātīgākais, ko 21. gadsimta sabiedrība var iesākt ar tai pieejamiem resursiem. Pateicoties Latvijas zinātnieku gudrajiem un attapīgajiem prātiem, Latvijas zinātnē darbību sāk līdz šim vērienīgākais zinātnes projekts. Cietvielu Fizikas institūts iesaistās Latvijas zinātnē lielākajā zinātniskajā projektā CAMART 2.

Institūtā Eiropas Komisija septiņu gadu laikā ieguldīs 15 miljonus eiro īpaša zinātnes ekselences centra attīstībā. Zinātnes institūta projekts ir labāko desmitniekā, kurus atlasījusi daudznacionāla ekspertu komisija no kopumā 169 dažādu valstu zinātnieku iesniegumiem. Projekta mērķis būs stiprināt izglītības un zinātnes lomu, radīt auglīgu vidi inovācijām un arī radīt produktus, kurus patērējam ikdienā. Kas ir šis projekts, kura finansējums Latvijas zinātnē varētu ienest miljonus, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Cietvielu Fizikas institūta direktors Mārtiņš Rutkis un Cietvielu Fizikas institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Andris Šternbergs.

Bērza tāss skaidu plāksnes un organismu atjaunojošais pulveris

Latvijas valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki jau ilgāku laiku pēta iespējas, ko cilvēkam sniedz bērza tāsis. Izrādās tās var izmantot ne tikai kurināšanai, bet arī kosmētikā, medicīnā un pat kā būvmateriālu. Par bērza tās dziednieciskajām īpašībām cilvēki jau zināja sirmā senatnē, kad lietoja to brūču dziedēšanai, pret saaukstēšanās slimībām un augoņu ārstēšanā. Bet mūsdienās zinātnieki strādā, lai ieviestu rūpnieciskā ražošanā bērza tāss ekstraktvielas. Tās būtu noderīgas farmācija, kosmetoloģijā un māju būvniecībā. Latvijas valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki Aigars Pāže un Jānis Rižikovs ir izpētījuši, kā no bērza mizas var ražot ekoloģiskas skaidu plāksnes un var iegūt pulveri, kas atjaunos mūsu organisma šūnas.

Noklausīties raidījuma ierakstu...

 

Lasīts 1074 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 17 marts 2017 11:00
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi LR1 raidījums «Cietvielu Fizikas institūts iesaistās zinātniskajā projektā CAMART 2»