Ražo “neredzamo” stiklu

SIA Groglass ir viens no pasaulē vadošajiem anti-reflektīvā (gaismu neatstarojoša), kā arī citu augstākās klases stiklu ar pārklājumu izstrādātājs un ražotājs. Groglass® “neredzamais” stikls tiek lietots elektroniskajiem displejiem, ledusskapju durvīm un aukstuma vitrīnām, luksus arhitektūras projektiem, mākslas darbu ierāmēšanai, kā arī citiem risinājumiem, kur nepieciešams stikls ar augstu pievienoto vērtību.

“GroGlass” produkti ir ļoti pieprasīti daudzās pasaules valstīs, tāpēc uzņēmums darbojas 24 stundas diennaktī bez brīvdienām. Citās valstīs pārdod 99,9% no ražotajiem stikliem. “Latvijā produkciju pārdodam vien tiem, kas paši mūs atrod,” teic “GroGlass” pārdošanas vadītājs Artūrs Rožkalns. Svarīgi, ka arī šādā darba režīmā ražošanas jaudas pērn bija noslogotas vien par 50%.

Unikāls produkts

Luvras Mākslas galerija, Nacionālā galerija Londonā, lielākais Nīderlandes muzejs “Rijksmuseum” – tie ir vien nedaudzi piemēri, kur izmanto vakuumā īpaši apstrādātu “GroGlass” “neredzamo” stiklu, kas tikpat kā neatstaro gaismu. Līdz ar to, piemēram, daudz skaidrāk ir redzama ierāmētā glezna vai attēls tālrādī. Parastais stikls laiž cauri 90% gaismas, bet SIA “GroGlass” stikls – 98% gaismas.

Tātad ar mazāku enerģijas patēriņu, piemēram, no prožektoriem var iegūt to pašu gaismas daudzumu, kāds iegūstams ar parasto stiklu, vai arī, tērējot tikpat enerģijas, – spilgtāku gaismu. Divi vispieprasītākie “GroGlass” produkti ir atstarojošais stikls ierāmētām lietām (piemēram, gleznas, fotogrāfijas) un materiāls tālrāžu ekrāniem.

“GroGlass” pārklājumu tehnoloģijai ir saknes nu jau tālajā PSRS laikā, kad rūpnīcā “Sidrabe” īpašu pārklājumu klāja uz kosmosā sūtīto kosmonautu apģērba. Patlaban stiklu tikpat kā neredzamu padara, vakuuma apstākļos no abām pusēm vairākas reizes klājot metālu oksīdu kārtiņu, kuras biezums veido vienu piecsimto daļu no cilvēka mata biezuma.

“Sidrabē” ražotās klājuma likšanas iekārtas darbojas ļoti precīzi – klājuma pieļaujamā biezuma novirze no normas ir vien 2%. Antireflektorie stikli maksā piecas sešas reizes vairāk nekā parastie stikli. Izejvielu – stiklu – “GroGlass” pērk Eiropā, ASV un Tuvajos Austrumos.

Citviet pasaulē līdzīgus produktus ražo Vācijā (divas rūpnīcas), Šveicē un ASV. Patlaban ražošanu sāk arī Ķīnā, tomēr šajā valstī pieklibojot produkta kvalitāte. Svarīgi, ka visu citu rūpnīcu ražošanas jauda kopā ir tikpat liela kā vienai “GroGlass”, atsevišķi ņemot.

Izmantošanas iespējas

A. Rožkalns teic, ka gaismu atstarojošo stiklu izmantošanas iespējas vēl līdz galam nav apzinātas. Līdz lielajai dižķibelei “GroGlass” ražojis “neredzamo” stiklu Nīderlandes siltumnīcām, kur tomātu raža kāpusi atbilstoši saules gaismas caurlaidībai – par 8%.

“Nīderlandes “Rijksmuseum” konkursā uzvarēts kvalitātes, nevis cenas dēļ. “Daudzi mūsu klienti uzņēmumā ražoto atstarojošo stiklu izmanto ārpus telpu informatīvajos displejos. Šis stikls ļoti labi palielina attēla kvalitāti, piemēram, kinoteātrī, kur stikla siena atrodas starp zāli un projektoru. Ļoti labi ir dažādi arhitektoniski risinājumi, piemēram, veikalu skatlogos. Arī lidostās, autoostās un stacijās šim stiklam ir iespējams plašs lietojums. Nākotnē produktam būs arī citi izmantošanas veidi,” teic A. Rožkalns.

Noskatīties video...

Lasīts 1571 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 06 oktobris 2016 20:27
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Ražo “neredzamo” stiklu