Zinātnieki meklē jaunas pieejas medikamentu radīšanā

Nesen Rīgā pulcējās daudzi jo daudzi izcili ķīmiķi no dažādām pasaules valstīm, lai dalītos pieredzē un meklētu jaunus veidus, kā padarīt mūsu visu dzīvi labāku.

Kā zinātnieki un zāļu ražošanas uzņēmumi meklē jaunas pieejas medikamentu radīšanā un kādas ir jaunākās vēsmas šajā jomā, raidījumā Zināmais nezināmajā saruna ar starptautiskās konferences "Balticum Organicum Syntheticum" dalībnieki un organizatoriem - Latvijas Organiskās sintēzes institūta Organiskās ķīmijas laboratorijas vadītāju Pēteri Trapencieri un Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesoru, RTU Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktoru Māri Turku.

Lielais neironu skaits smadzenēs putniem nodrošina labākas izziņas spējas

Lai arī putnu smadzenes ir salīdzinoši nelielas, tajās ir daudz vairāk neironu, nekā zīdītāju un primātu smadzenēs. Lielo papagaiļu aru smadzenes ir valrieksta lielumā, un citiem dzīvniekiem tas nav nekas iespaidīgs, taču pārsteidzoši, ka smadzeņu daļā, kas atbild par saprātu, ir ievērojami vairāk neironu, nekā makaku pērtiķiem. Šis ir tikai viens no rezultātiem, ko izdevies iegūt pirmajā sistemātiskajā neironu skaita pētījumā par putniem. Pētījuma ietvaros zinātnieki izpētījuši smadzenes vairāk nekā 20 putnu sugām, sākot no sīciņajām zebru žubītēm līdz pat Austrālijas lielajam putnam emu.

Pētījums ļauj atbildēt uz mūžseno jautājumu, kā putni, ņemot vērā viņu nelielo smadzeņu izmēru, ir spējīgi demonstrēt tik sarežģītu kognitīvu jeb izziņas uzvedību. Lielais neironu daudzums putnu smadzenēs ir iespējams tāpēc, ka putnu neironi ir daudz mazāki un ciešāk savietoti nekā neironi zīdītāju smadzenēs. Piemēram, papagaiļiem un dziedātājputniem ir divas reizes vairāk neironu nekā primātiem ar tādu pašu smadzeņu masu, un divas līdz četras reizes vairāk neironu nekā grauzējiem. Tiesa, jāņem vērā, ka sakarība starp saprātu un neironu skaitu vēl nav pilnībā pierādīta. Pētījuma autori ir pārliecināti, ka lielais neironu skaits putnu priekšējās smadzenēs potenciāli varētu nodrošināt putnus ar lielāku izziņas spēku nekā zīdītājus.

Noklausīties raidījuma ierakstu...

Lasīts 1175 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 13 augusts 2016 12:04
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Zinātnieki meklē jaunas pieejas medikamentu radīšanā