SAEA ģenerāldirektors: Latvijas Universitāte varētu būt labs centrs kodoltehnoloģiju attīstībai Latvijā

2016. gada 1. jūnijā Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā (DAC) viesojās Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (SAEA) ģenerāldirektors Jukija Amano (Yukiya Amano) ar lekciju par SAEA darbību un aktuālajiem jautājumiem kodolenerģijas jomā.

Ar SAEA ģenerāldirektoru Jukija Amano tikās Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks un vadošo zinātnieku grupa, lai dalītos pieredzē par Universitātes attīstību ar kodolenerģiju saistītās jomās, aktualitātēm mācību darbā, pētniecībā un starptautiskajiem projektiem, kā arī galvenajiem plāniem Medicīnas un dzīvības zinātņu tehnoloģiju centra veidošanā Torņakalnā.

Tikšanās laikā ģenerāldirektoru J. Amano ieinteresēja materiālzinātnes pētījumi Latvijā, kā arī šķidro metālu tehnoloģiju attīstība IV paaudzes reaktoru vajadzībām. Ģenerāldirektors bija ieinteresēts par Latvijas augsto zināšanu līmeni kodoltehnoloģiju jomā. J. Amano uzsvēra svarīgumu Latvijas pētniekiem padziļināt sadarbību ar citām organizācijām lielāku starptautisku mērķu sasniegšanai un izteica domu, ka Latvijas Universitāte varētu būt labs centrs kodoltehnoloģiju attīstībai Latvijā, kuru atbalstītu arī SAEA.

Rektors I. Muižnieks pateicās par SAEA sniegto atbalstu Latvijas Universitātei - jaunu modernu iekārtu piegādi dzīvības zinātņu jomā un veiksmīgo sadarbību ar SAEA studiju procesa nodrošināšanā.

J. Amano uzsvēra, ka SAEA ļoti labprāt atbalsta valstis, kuras dažādos veidos vēlas attīstīt kodoltehnoloģijas miermīlīgiem nolūkiem un dzīves līmeņa uzlabošanai. Ģenerāldirektors uzsvēra, ka pašlaik pasaulē notiek ļoti strauja kodolenerģijas attīstība, it īpaši Āzijas valstīs. Lai panāktu sabiedrības izpratni un atbalstu, ir ļoti svarīgi uzturēt caurspīdīgu, ticamu un saprotamu dialogu ar iedzīvotājiem, jo sabiedriskā viedokļa riski ir visnopietnākais šķērslis kodolenerģijas attīstībai. Kodolenerģijas izmantošanā galvenais ir drošība, – rezumēja J. Amano.

SAEA ģenerāldirektora J. Amano viesošanās Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā un tikšanās ar LU rektoru I. Muižnieku un zinātniekiem aplūkojama fotoreportāžā ŠEIT!

Latvija pievienojās SAEA 1997. gadā. Kopš 2015. gada septembra Latvija divu gadu termiņā ir ievēlēta SAEA valdē, kā arī Latvijas pastāvīgais pārstāvis SAEA – vēstnieks Bahtijors Hasans ir ievēlēts SAEA valdes priekšsēdētāja vietnieka amatā. SAEA valdes kompetencē ir skatīt SAEA budžetu un aģentūras nozīmīgākos ziņojumus, apstiprināt drošības garantiju līgumus, sniegt rekomendācijas par aģentūras darbības virzieniem u.c. pienākumi.

Starptautiskās atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektors Jukija Amano apmeklē laboratorijas LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. Foto: Toms Grīnbergs, LU Mediju un mārketinga centrs.

Lasīts 1267 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 02 jūnijs 2016 23:50
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi SAEA ģenerāldirektors: Latvijas Universitāte varētu būt labs centrs kodoltehnoloģiju attīstībai Latvijā