Ķīmijas jaunumi

Latvijas zinātnieks Pēteris Trapencieris savas dzīves laikā stāvējis klāt pretvēža medikamentu izveidei. Viņa kolēģi stāstīja, ka 90. gados Trapencieris uz Latviju atvedis jauniegūtās zināšanas no Rietumeiropas un ASV, un devis ļoti būtisku ieguldījumu jaunās ķīmiķu paaudzes audzināšanā, kas tagad veic nozīmīgus pētījumus un atklājumus.

Farmācijas industrijas attīstību Latvijā var visai ironiski sasaistīt ar atkritumiem, kuri nospēlējuši tās attīstībā neparasti lielu lomu. Proti, farmācijas industrijas dzimšana saistīta ar jautājumu, ko darīt ar lauksaimniecības atkritumiem, bet par tās lielākā slavas brīža cēloni arī kļuva atkritumi – tikai šoreiz tie bija raķešu degvielas atkritumi.

20. gadsimta 30. gados mākslinieks Ansis Cīrulis (1883–1942), interpretēdams senās tradīcijas, pievērsies madarošanai – ar rokas spiedes palīdzību apgleznotu audumu radīšanai. Audumu rotājumiem tika izmantoti etnogrāfisko motīvu un figūru īpatnēji stilizējumi, sevišķa vērība pievērsta Laimas figūru un Austras koka motīvu variācijām.

Nobela prēmija ķīmijā šogad piešķirta trim zinātniekiem, kuru pētījumi snieguši būtisku ieguldījumu nanotehnoloģiju attīstībā. Viņu atklājumi ir saistīti ar kvantu punktu pētījumiem un pielietošanu.

Viņš vienmēr turējies ēnā, nekad nav nācis starmešu gaismā, bet savas zinātnieka karjeras laikā paveicis tik milzīgu darba apjomu, uz kādu tikai retais ir spējīgs. Tā kolēģi stāsta par Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieku Einaru Ložu.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) izveidots mūsdienīgs virsmas un nanoobjektu spektroskopijas komplekss. Jaunais aprīkojums ļaus studentiem gūt padziļinātas zināšanas, bet zinātniekiem izvērst starpdisciplinārus pētījumus un ciešāk sadarboties ar industriju.

Kad britu ārsts Edvards Dženners 18. gadsimta beigās pirmoreiz veica vakcināciju pret melnajām bakām, cilvēki prognozēja, ka potētajiem izaugs ragi un aste. Kā nekā – vakcīnas bija iegūtas no krevelēm, kas veidojās uz slimas govs tesmeņa.

Pirmā darbības gada laikā “Rīgas satiksmes” ūdeņraža stacijā saražoti vairāk nekā 11 000 kilogrami ūdeņraža. Savukārt 10 “Rīgas satiksme” trolejbusi, kas darbināmi ar ūdeņradi veikuši aptuveni 370 000 kilometrus, izmantojot gan ūdeņraža šūnu, gan kontakttīklu.

No šī gada 1. jūlija Eiropas Savienībā pakāpeniski no apgrozības tiks izņemti dažādi vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumi. Visupirms no veikalu plauktiem pazudīs vienreizlietojamie plastmasas trauki un citi galda piederumi, izņemot glāzītes.

Projekta Nr.3.2.1./16/A/007 “Latvijas dzīvības zinātņu nozares attīstības klasteris LifeScience.lv” nozares reputācijas integrētās mārketinga komunikācijas kampaņas ietvaros izveidots video stāsts par ķīmijas nozari Latvijā. 

1 lapa no 21
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi